Od piątku działa specjalna infolinia uruchomiona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pod numerem telefonu 22 11 22 111 można uzyskać informacje na temat Polskiego Bonu Turystycznego.
A pytań jest wiele. Wiemy jedno - by skorzystać z bonu, musimy spełnić kilka warunków. Bon turystyczny będzie przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Jednak aby aktywować bon, trzeba mieć profil (konto) na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
- Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 złotych. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przewidziany jest dodatkowy bon, w tej samej wysokości. Za jego pomocą Polacy będą mogli płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon turystyczny będzie ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze - wyjaśnia Karol Jagielski, rzecznik zachodniopomorskiego oddziału ZUS. - Co istotne, nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie bonu. Prawo do niego będzie ustalane przez Polską Organizację Turystyczną (POT) na podstawie danych ministerialnych.
Najważniejsze pytanie to oczywiście: od kiedy bonami będziemy mogli płacić za wakacyjne noclegi czy inne atrakcje. Na razie znamy tylko deklarację rządową, że już w te wakacje.
Wiemy też, że bon ma być ważny do końca marca 2022 roku, więc ci, którzy wakacyjne wyjazdy z dziećmi mają już za sobą, będą mogli go ewentualnie wykorzystać później - na przykład podczas zimowych ferii czy następnych wakacji.
Upalnie na plaży w Darłówku Zachodnim. Zobacz zdjęcia
Cele bonu turystycznego
Bon turystyczny pełnić ma dwa cele - pomóc rodzinom z dziećmi sfinansować wakacje oraz podratować branżę turystyczną, którą obecny kryzys dotnał wyjątkowo mocno.
- Mamy już pierwsze telefony od świadczeniodawców z branży z pytaniami, jak znaleźć się na liście podmiotów, które mogą skorzystać z bonu - Mariusz Getka, prezes Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, mówi że co prawda nie odpowiada za tworzenie tej listy, ale oczywiście każdy zainteresowany otrzyma stosowną pomoc, aby na niej się znaleźć.
- Na tę chwilę jeszcze nie możemy się zarejestrować, a mamy już półmetek wakacji więc raczej tego lata z dopłat bonem nie skorzystamy, zwłaszcza, że mamy już rezerwacje do końca sezonu - mówi Ryszard Kolanowski, właściciel ośrodka konferencyjno-wypoczynkowego Marina w Bornem Sulinowie. - Nastawiamy się bardziej na przyszłe lato. I wydaje mi się, że rodzice też będą trzymali bony na przyszły rok, aby dopłacić dzieciom do obozów, kolonii itp.. Trzeba pamiętać, że np. tygodniowe, 10-dniowe obozy językowe to już dziś wydatek ponad 2 tysięcy złotych. Na pewno placówki specjalizujące się w organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży na tym skorzystają.
Formalności
Wiadomo już, że lista podmiotów, w których będzie można zapłacić za pomocą bonu (za nocleg, ale nie tylko), będzie publikowana na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.
W bazie znajdą się wszyscy przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, którzy zarejestrują się na platformie PUE ZUS oraz realizują i będą realizować usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne tylko na terytorium Polski. Liczba tych podmiotów jest uzależniona od tego ilu przedsiębiorców zdecyduje się wziąć udział w programie. Jednak ministerstwo szacuje, że liczba ta może wynieść nawet około 100 tysięcy.
