Budowa Forum Gdańsk. Ponad 10 tysięcy eksponatów wydobyto podczas budowy centrum. Będzie je można obejrzeć na ścieżce edukacyjnej [zdjęcia]

oprac. red
Podczas budowy Forum Gdańsk archeolodzy natrafiali na bardzo ciekawe znaleziska. Łącznie wydobyto ich aż 10 tys. Kilkaset z nich przygotowano do prezentacji dla szerszej publiczności
Podczas budowy Forum Gdańsk archeolodzy natrafiali na bardzo ciekawe znaleziska. Łącznie wydobyto ich aż 10 tys. Kilkaset z nich przygotowano do prezentacji dla szerszej publiczności Materiały prasowe
Ponad 10 tysięcy eksponatów wydobyto podczas budowy Forum Gdańsk. Trzysta z nich zostanie wyeksponowanych w gablotach tworzących multimedialną ścieżkę edukacyjną umieszczoną wzdłuż Kanału Raduni. Ekspozycja przybliży historię Targu Siennego. Znaleziska pochodzą z okresu XIV-XVIII w.

Budowa Forum Gdańsk rozpoczęła się jesienią 2014 roku. Kompleks powstaje na 6-hektarowej działce w obrębie ulic 3 Maja, Armii Krajowej, Wały Jagiellońskie i Hucisko. To teren o bogatej historii. Podczas realizacji inwestycji, zarówno na placu budowy, jak i przy okazji modernizacji układu drogowego wokół kompleksu, archeolodzy natrafiali na bardzo ciekawe znaleziska. Wydobyto ich aż 10 tys. Kilkaset z nich przygotowano do prezentacji dla szerszej publiczności. Wyłożone w 5 gablotach, będą stanowiły atrakcję dla mieszkańców i turystów.

Podczas budowy Forum Gdańsk archeolodzy natrafiali na bardzo ciekawe znaleziska. Łącznie wydobyto ich aż 10 tys. Kilkaset z nich przygotowano do prezentacji dla szerszej publiczności

Budowa Forum Gdańsk. Ponad 10 tysięcy eksponatów wydobyto po...

Wśród eksponatów znajdują się między innymi:

  • złote i srebrne monety,
  • żetony,
  • biżuteria,
  • plakietki pątnicze
  • plomby towarowe oraz
  • zabawki.

Ponadto archeolodzy wydobyli

  • elementy zabudowy
  • pozostałości domów murowanych i szkieletowych, a nawet latryn,
  • drewnianych wodociągów,
  • nawierzchni ulic brukowanych i pieców.

- Zabytki mają wyjątkowy charakter, są estetyczne i dobrze zachowane – mówi Robert Krzywdziński z Pracowni Badań Archeologicznych Dantiscum w Gdańsku. – Wsparcie udzielone przez Forum Gdańsk pozwoliło na ich konserwację i przygotowanie ciekawej ekspozycji.

Budowa Forum Gdańsk. Multimedialna ekspozycja

Eksponaty znajdą się w gablotach zawierających wbudowane ekrany dotykowe. Dzięki pokazywanym na nich prezentacjom użytkownik pozna rys historyczny okresu, z którego pochodzi dany przedmiot, oraz jego opis. Będzie też miał możliwość swobodnego wyboru tematu, który chce zgłębić. Informacje na ekranie uzupełniane będą zdjęciami.

Prezentowane przedmioty podzielone zostały tematycznie: biżuteria, handel, plakietki pątnicze, ślusarstwo i zabawki. Niektóre z nich są cenne - na przykład zabawki, które cieszyły małych gdańszczan, pochodzą z późnego średniowiecza. Biżuteria, którą podziwiać będą odwiedzający Forum Gdańsk zdobiła średniowieczne damy.

Nad treścią merytoryczną wystawy czuwa Robert Krzywdziński z Pracowni Badań Archeologicznych Dantiscum w Gdańsku, a ekspozycję przygotowuje znana m.in. z realizacji wystawy w Muzeum II wojny Światowej pracownia MAE (MAE Multimedia Art & Education). Całość ma nie tylko edukować, ale i inspirować do zgłębiania ciekawej przeszłości tego miejsca.

Ścieżka edukacyjna wzdłuż Kanału Raduni

Multimedialna ścieżka edukacyjna zostanie umieszczona wzdłuż Kanału Raduni. Tu także nie zabraknie historycznych odniesień. Bruk, którym zostanie wyłożony jeden z brzegów bulwaru, został pozyskany w wyniku prac archeologicznych prowadzonych na Targu Siennym. Nad zrewitalizowanym Kanałem Raduni ujrzymy m.in. mostek z 1807 r. U początku ścieżki rośnie stary kasztanowiec, w cieniu którego przygotowano kameralne miejsce relaksu.

Czytaj również: Budowa Forum Gdańsk. Jak inwestor komentuje kontrowersje wokół zabetonowania kanału Raduni? "Nie było ingerencji w zabytek" [zdjęcia]

- Forum Gdańsk ma być miejscem, w którym ludzie czują się dobrze, chętnie spędzają czas. Jest wyjątkowe, ponieważ łączy wiele funkcji – miejskich, edukacyjnych, rozrywkowych, handlowych – mówi Magdalena Gibney. - Zadbaliśmy również o to, by osoby przebywające w Forum poznały historię tego miejsca. Stąd pomysł na stworzenie multimedialnej ścieżki edukacyjnej wzdłuż Kanału Raduni. Zachowaliśmy dziedzictwo miejsca pokazując eksponaty z minionych lat, opowiadając historie żyjących tu ludzi – dodaje Magdalena Gibney.

Ścieżka edukacyjna w liczbach

  • 10 000 wydobytych eksponatów
  • 300 prezentowanych w gablotach ekspozycyjnych
  • 5 gablot ekspozycyjnych z multimedialną opowieścią.

Forum Gdańsk. Jakie sklepy znajdą się w kompleksie?

- Forum Gdańsk zajmuje powierzchnię 6 hektarów. Część pozyskano dzięki przykryciu torów kolejowych. Ponad 40 proc. powierzchni to dostępna całodobowo przestrzeń publiczna. Na 2 hektarach zaprojektowano zieleń w formie ogrodów, zmieniających się wraz z porami roku. Atrakcją będzie m.in. ścieżka edukacyjna z eksponatami wydobytymi przez archeologów z obszaru Targu Siennego - mówi Magdalena Gibney, dyrektorka Forum Gdańsk.

W Forum Gdańsk znajdzie się około 140 sklepów i punktów usługowych oraz ok. 30 restauracji, kawiarń, cukierni i barów szybkiej obsługi.

W kompleksie ulokowano największe w Trójmieście, 9-ekranowe kino Helios, klub Fitness, i wielopoziomowy parking na około 1000 miejsc.

Nowe w Trójmieście marki to m.in. należący do H&M salon & Other Stories (drugi sklep w Polsce), salony odzieżowe Etam, JOOP!, Liu Jo, Made in G, Magnific Boutique, New Look, i Van Graaf, optyk - Paris Optique i Toys Box, oferujący zabawki.

Zobacz też: Spacer po budowie Forum Gdańsk (wrzesień 2017)

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Archeolog
Proszę zapamiętać, że w tym miejscu nigdy żadnych zabytków nie było
A
AJB
"Ponad 10 tysięcy eksponatów wydobyto podczas budowy Forum Gdańsk. Trzysta z nich zostanie wyeksponowanych w gablotach tworzących multimedialną ścieżkę edukacyjną umieszczoną wzdłuż Kanału Raduni. Ekspozycja przybliży historię Targu Siennego. Znaleziska pochodzą z okresu XIV-XVIII w." ??????????
A w tv mówiło złotymi usty końserwatorów zabytków że w tym miejscu nijakich zabytków nie było, a w ogóle to całą starówkę gdańską można rozkopać, zabetonować, zrobić co chce dowolny deweloper jeśli się z Puddingiem dogadał, bo to żadnego znaczenia dla historii kultury nie ma. Czyżby to zwyczajna łeż (to takie starodawne, zabytkowe słowo) była?
Wróć na i.pl Portal i.pl