- Minęło 10 lat, od kiedy w gabinecie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego toczyły się rozmowy na temat strategii bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju - mówił Naimski. - Prezydent Kaczyński rozumiał tę strategię w najszerszym kontekście. Wiedział, że bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych to jeden z fundamentów suwerenności i droga do utrwalania niepodległości Polski.
Minister podkreślił, że Polska jest na dobrej drodze jeśli chodzi o dywersyfikację źródeł dostaw surowców energetycznych. Przyznał też, że wciąż jednak wiele nam brakuje.
- Konkurenci próbują przeszkadzać w realizacji tego celu, z różnych stron i z różnych powodów, ale mamy swoją strategię i mamy swój plan - dodał.
Dowodem na to jest funkcjonowanie gazoportu. Wczoraj do Świnoujścia przypłynęła pierwsza komercyjna dostawa gazu, który za kilka dni trafi do polskich odbiorców.
Zdaniem Tomasza Stępnia, prezesa Gaz-Systemu budowa terminala LNG to przełomowa inwestycja nie tylko dla nas, ale także dla tej części Europy.
- Gazoport otwiera Europę na nowe dostawy gazu. Terminal jest dowodem na to, że w Polsce mogą powstawać tak bardzo rozwinięte technologicznie inwestycje - mówił Stępień.
Z kolei prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz w budowie gazoportu widzi też nadzieję na kolejne inwestycje w tym regionie.
- Wierzę, że lada dzień rozpocznie się budowa tunelu - mówił.
Polecamy na gs24.pl:
- Euro 2016. Zdjęcia, wideo, relacje na żwyo, newsy. Więcej w naszym serwisie specjalnym!
- Mieszkańcy osiedla w Szczecinie mają własną strefę kibica na Euro 2016
- Tragiczny wypadek w centrum Szczecina. Nie żyje kobieta
- Wielka Gala Północnej Izby Gospodarczej [zdjęcia]
- Dni Morza w Szczecinie. Plusy i minusy imprezy. Jak się bawiliście? [zdjęcia, wideo]