Załamanie pogody w Polsce
Już w poniedziałek po południu na zachodzie kraju do Polski wejdzie układ niskiego ciśnienia oraz front atmosferyczny, charakteryzujący się deszczem, burzami i silnym wiatrem.
Jednocześnie w górach wieje halny, na pogórzu może on osiągać 70-90 km/h, a na szczytach nawet do 120 km/h.
W poniedziałek 1 kwietnia jeszcze utrzyma się wysoka temperatura, sięgająca nawet 26-27 st. C. Jednak nadchodzące opady deszczu oraz wiatr spowodują szybki jej spadek.
Cyklon Patrycja idzie do Polski
Tymczasem od wtorku wraca znacznie bardziej wiosenna pogoda. Temperatura spadnie do nawet 9 stopni, w niektórych tylko rejonach kraju przekraczając 10 st. C. Prawie wszędzie może padać deszcz, spodziewane są burze i gradobicia.
Noc z wtorku na środę będzie jeszcze zimniejsza, możliwe są nawet lokalne spadki temperatury do ok. zera stopni, a także opady marznącego deszczu i deszczu ze śniegiem. W ciągu dnia będzie nieco cieplej, więc raczej nie należy spodziewać się powrotu zimowej aury.
Pod koniec tygodnia temperatura zacznie się podnosić, w weekend ponownie słupki rtęci mogą przekroczyć 20 stopni.
W Tatrach już są trudne warunki. Są ostrzeżenia!
Z powodu bardzo silnego wiatru Tatrzański Park Narodowy (TPN) wstrzymał w poniedziałek sprzedaż biletów na wszystkie szlaki i odradza wszelkich wyjść w Tatry. Pod naporem wiatru łamią się gałęzie i całe drzewa – ostrzegają władze parku.
„Wstrzymujemy sprzedaż biletów na wszystkich punktach wejścia do TPN i odradzamy dziś wszelkie wyjścia w Tatry. W górach wieje bardzo silny i porywisty wiatr, który dzisiaj się wzmaga. Na szlaki łamią się gałęzie i drzewa, co stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia” – czytamy w komunikacie TPN.
Władze TPN zapewniają, że nie jest primaaprilisowy żart. Wiejący na szczytach wiatr osiąga w porywach prędkość 130 km/h. W partiach reglowych na niektórych szlakach leżą powalone drzewa. W wyższych partiach Tatr panują wciąż warunki zimowe. Obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródła: IMGW, Twojapogoda.pl