Co robią w WOT na ćwiczeniach? Ile terytorialsi mogą za to zarobić w 2024 roku?

Redakcja Wiadomości
Redakcja Wiadomości
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej składają przysięgę wojskową w Supraślu
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej składają przysięgę wojskową w Supraślu Urszula Lubaczewska
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej każdego dnia przygotowują się do obrony naszych granic i działania w sytuacjach kryzysowych. Działania terenowe, które podejmują, pomagają im lepiej przygotować się na zagrożenia, które mogą spotkać nasz kraj. Zobacz, co robią żołnierze WOT-U, aby poprawiać swoje kwalifikacje.

Sprawność fizyczna WOT

Wojska Obrony Terytorialnej ćwiczenia odbywają nie tylko w terenie leśnym, gdzie przygotowują się do reagowania na otwarty konflikt. Trenują również sztuki walki, których celem, jak podkreślono na facebookowym profilu Wojsk Obrony Terytorialnej, jest nie tylko poprawa formy fizycznej, ale również umiejętność kontroli umysłu. Terytorialsi trenują m.in. samoobronę, Ju-Jitsu i boks. Jak podkreślają, Wojska Obrony Terytorialnej przywiązują bardzo dużą wagę do rozwoju sprawności fizycznej.

WOT na Facebooku

Dziś w Warszawie odbyła się uroczystość przekazania obowiązków Dowódcy 18 Stołecznej Brygady OT. Czasowo pełniącym obowiązki Dowódcy „Stołecznej osiemnastki” został ppłk Dariusz Rosiak, który zastąpił na tym stanowisku płk Marka Pietrzaka.


Jak długo trwa 16 dni?🤔To zależy od tego, jak je wykorzystasz. My polecamy szkolenie podstawowe w WOT 😎. 👉 Ci, którzy 2 tygodnie temu pakowali plecaki przed stawieniem się w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie OT, 10 Świętokrzyskiej Brygadzie OT, 11 Małopolskiej Brygadzie OT i 12 Wielkopolskiej Brygadzie OT, dziś kończą pętlę taktyczną, aby w weekend złożyć przysięgę wojskową i dołączyć do żołnierzy swoich lokalnych Brygad OT 🇵🇱. 🆒 To ostatnie przysięgi w ramach tegorocznych #FeriezWOT. Przegapiłeś możliwość zostania Terytorialsem w czasie zimowych ferii? #WakacjezWOT "już za chwilę" 😄.


BRATERSTWO to kolejna wartość, na której budujemy Wojska Obrony Terytorialnej. To przyjaźń, jedność i solidarność. To wspólna Ojczyzna - ta "duża" i "mała". To stawanie ramię w ramię w obronie i wspieraniu lokalnych społeczności. Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko!


Dziś DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ ⚜️ 22 lutego to szczególny dla całej wspólnoty harcerskiej - Dzień Myśli Braterskiej. W dniu urodzin twórców skautingu - gen. Roberta Baden Powella i Olave Baden-Powell - świętują harcerki, skautki, harcerze i skauci na całym świecie. To właśnie skauting stworzył podwaliny dla Związku Harcerstwa Polskiego. 👉 Od 4 lat Wojska Obrony Terytorialnej współpracują z dwiema największymi organizacjami harcerskimi w Polsce: ZHP Związkiem Harcerstwa Polskiego oraz ZHR Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej. 👋 Druhny i Druhowie pozostajemy zawsze gotowi, zawsze blisko do współdziałania z Wami. Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Myśli Braterskiej! CZUWAJ!


"Na tych rotacjach to wszyscy robicie to samo, czy każdy batalion coś innego?" 🧐 Ok, sprawdźmy to 👇 👉 Żołnierze batalionów 2LBOT z Lublina, Dęblina, Kraśnika i Zamościa szkolili się w swoich stałych rejonach odpowiedzialności. Umiejętności doskonalili również logistycy, operatorzy bezzałogowych statków powietrznych oraz zespoły zabezpieczenia medycznego. 2️⃣1️⃣1️⃣ kompania lekkiej piechoty szkoliła się "medycznie" ćwicząc udzielanie pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia spowodowanych różnymi czynnikami, ewakuację medyczną rannego z pola walki oraz posługiwanie się wyposażeniem Indywidualnego Pakietu Medycznego (IPMed). Kolejnym ważnym elementem weekendowego szkolenia była topografia w formie praktycznego treningu orientacji w terenie, co stanowi istotny element umiejętności bojowych każdego żołnierza. 2️⃣1️⃣5️⃣ kompania lekkiej piechoty szkoliła się korzystając z obiektów Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim, m.in. ze sztolni, która stała się doskonałą scenerią do symulacji walki w krótkim dystansie w warunkach ograniczonej widoczności. Ponadto żołnierze doskonalili techniki linowe wykorzystywane m.in. podczas pokonywania przeszkód terenowych czy działań ratowniczych. Drugiego dnia rotacji żołnierze szlifowali umiejętności strzeleckie na broni etatowej – manualną obsługę broni, prowadzenie ognia zza przesłon, na zmęczeniu oraz w ruchu. ❓ A reszta Terytorialsów? 😎 Reszta Terytorialsów czeka, aż do nich dołączysz 😉. Nie ma lepszego czasu niż DZIŚ, bo JUTRO może być za późno - dzwoń do rekrutera i wskakuj w NASZ MUNDUR: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl


Skoro już jesteśmy przy słowie TERYTORIALSI... 👉 TERYTORIALSI, czyli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, rozsiani są po całej Polsce. Obrona i wspieranie lokalnych społeczności jest naszą misją. Na naszych wartościach i zasadach, które stanowią fundament całej formacji, budujemy społeczną odpowiedzialność za mieszkańców rejonów, na terenie których działamy. 🏡 Podczas weekendowych szkoleń rotacyjnych wychodzimy poza mury jednostek wojskowych, aby szkolić się w tzw. Stałych Rejonach Odpowiedzialności (SRO) - w miejscowościach i na terenach w których na co dzień mieszkamy, pracujemy, żyjemy. ❗📰 Zanim "wyjdziemy w teren" przekazujemy informację do lokalnych władz samorządowych o planowanym szkoleniu, przekazując im szczegóły naszych planów. Informacje te są następnie publikowane w środkach masowego przekazu (Internet, lokalna prasa, lokalna telewizja) oraz na tablicach ogłoszeniowych tak, aby każdy mieszkaniec miał do nich dostęp. Co jakiś czas sprawdź, czy nie pojawimy się w Twojej/Naszej okolicy. 🆗 Pamiętaj, że nasze funkcjonowanie w oderwaniu od własnej społeczności i terenu nie jest możliwe. Jesteśmy tu dla Ciebie - zaufaj nam! A jeśli chcesz, to chodź z nami!


"- Może powtórzymy polski? - Nie no, co ty tato. - No, odmień Terytorialsi. - No daj spokój. - No odmień no." 😎 Słowo TERYTORIALSI wdarło się do naszego języka 7 lat temu. 🎉 👉 Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione w czasie 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego. Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Święto to przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego.


Żołnierze 1811 kompanii lekkiej piechoty 18 Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej przygotowują się do szkolenia zintegrowanego 💪. 👉 Podczas weekendowej rotacji Stołeczni Terytorialsi podsumowali etap szkolenia indywidualnego i podeszli do kilku punktów kontrolnych znanych z pętli taktycznych m.in. dostarczania amunicji czołgając się, zakładania opaski uciskowej, przygotowania zasadzki, składanie meldunku przez radio. Wcześniej zaliczyli strzelanie zgodnie z nowym Programem Strzelań z Broni Strzeleckiej. 👉 14-dniowe szkolenie zintegrowane kończy każdy etap szkolenia - indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. Poligon najczęściej odbywa się poza jednostką, w której na co dzień służą Terytorialsi. W jego trakcie każdy żołnierz weryfikuje wiedzę i umiejętności nabyte na wcześniejszym etapie szkolenia.


200 lat Panie Poruczniku! 🎉 17 lutego 2024 r. w Oleszycach odbyła się podniosła uroczystość 100. urodzin por. Tadeusza Bystrzyckiego ps. „Brzozowski”, żołnierza Armii Krajowej. 👉 Na swoje setne urodziny por. Bystrzycki założył mundur oficerski i czapkę – rogatywkę, które otrzymał dzięki wspólnym staraniom Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Lubaczowie i przemyskich żołnierzy Obrony Terytorialnej. W uroczystości wzięła udział delegacja 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która w imieniu jej Dowódcy - płk. Daniela Błotko, przekazała na ręce jubilata życzenia i pamiątkowy ryngraf. Pan Porucznik odznaczony został również przez Zarząd Główny ŚZŻAK odznaką honorową „Kolumbowie”, którą otrzymują kombatanci AK urodzeni w latach 1920-1930 oraz medalem Armii Krajowej. ❗️ Dziś, na terenie Lubaczowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej por. Tadeusz Bystrzycki jest ostatnim żyjącym kombatantem AK.


Cenna wymiana doświadczeń na Warmii i Mazurach 👉 Żołnierze 44 batalionu lekkiej piechoty z Ełku (4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT) wraz z pododdziałami NATO enhanced Forward Presence Battle Group Poland przeprowadzili szkolenie w terenie zurbanizowanym. Trening obejmował m.in. działanie w sekcjach łączonych z sojusznikami, natarcie oraz medycynę pola walki. Żołnierze uczyli się także jak pokonywać przeszkody terenowe w środowisku miejskim. Zagadnienia były trenowane z pomocą środków pozoracji. ❗️ Ważnym elementem szkolenia było zapoznanie ze sprzętem i procedurami wykorzystywanymi do naprowadzania wsparcia powietrznego. Zagadnienia te omówił tzw. JTAC – żołnierz nawiązujący łączność ze statkami powietrznymi i przekazujący im dane na temat celów naziemnych. Podczas szkolenia skupiono się na nawiązywaniu łączności z samolotami wielozadaniowymi i bezzałogowcami.


od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl