Spis treści
50 lat temu, 20 lipca 1973 r., zmarł Bruce Lee. Amerykański aktor chińskiego pochodzenia stał się legendą kina akcji. Jego przedwczesna śmierć spowodowała, że narosło wokół niej wiele teorii spiskowych.
Co zabiło Bruce Lee? Nowa teoria
Najbardziej spiskowe teorie o śmierci aktora mówiły o ciosie o "odroczonym działaniu" czy zemście chińskiej mafii. Pojawiały się również doniesienia o ataku serca. Do niedawna jako oficjalną przyczynę śmierci gwiazdy filmu „Wejście Smoka” podawano zażycie środków przeciwbólowych i alkoholu, co spowodowało obrzęk mózgu.
Jednak niedawno naukowcy zaproponowali nową teorię – obrzęk miał być spowodowany hiponatermeią, czyli stanem obniżonego poziomu sodu w surowicy krwi, który jest efektem nadmiaru wody w organizmie.
„Innymi słowy, naszym zdaniem niezdolność nerek do wydalania nadmiaru wody zabiła Bruce’a Lee” – czytamy w „Clinical Kidney Journal”.
Bruce Lee pił za dużo wody?
Jak podkreślają naukowcy, pewne poszlaki wskazują, że Lee spożywał duże ilości wody. Jego żona Linda wspominała o diecie opartej na płynach, natomiast autor biografii aktora Matthew Polly wspominał o dużej ilości wody, jaką miał spożyć w dniu śmierci i tuż przed tym, jak się poważnie rozchorował.
„Sugerujemy, że fakt, iż konsumpcja wody była wielokrotnie zauważana, mimo że jest to tak powszechna czynność, że można o niej zapomnieć (…) wskazuje, że rzeczywiście była ona wyższa niż u innych osób obecnych w dniu śmierci Lee” – piszą naukowcy.
Innymi czynnikami, wskazywanymi przez naukowców są używanie marihuany, alkoholu oraz leków na receptę.
„Podsumowując, stawiamy hipotezę, że Bruce Lee zmarł z powodu specyficznej dysfunkcji nerek: niezdolności do wydalania wystarczającej ilości wody do utrzymania homeostazy wodnej, która jest głównie funkcją kanalików” – czytamy.
Nie tylko "Wejście Smoka". Gdzie jeszcze zagrał Bruce Lee?
Bruce Lee jest uważany przez komentatorów, krytyków, media i innych twórców sztuk walki za najbardziej wpływowego mistrza sztuk walki wszech czasów i ikonę popkultury XX wieku, która wypełniła lukę między Wschodem a Zachodem. Przypisuje mu się pomoc w zmianie sposobu przedstawiania Azjatów w amerykańskich filmach.
W Polsce zdobył ogromną popularność za sprawą filmu "Wejście smoka". Jednak to nie jedyny kultowy film akcji, z którym jest kojarzony. Aktor zasłynął także rolami w:
- "Marlowe" w 1969 roku,
- "Wielkim szefie" w 1971 roku,
- "Wściekłych pięściach" w 1972 roku,
- "Drodze smoka" w 1972 roku czy
- "Grze śmierci" z 1978 roku (prace nad filmem rozpoczęto w 1972 roku. Aktor zmarł przed ich ukończeniem).

lena