Jak wyjaśniono, celem porozumienia są wspólne działania służące podnoszeniu efektywności gospodarowania zasobami, rozwojowi technologii proekologicznych i środowiskowych oraz transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej i neutralnej klimatycznie. - Realizacja zadań opierać się będzie na współfinansowaniu badań naukowych, prac rozwojowych i wdrożeniowych- wyjaśniono.
- Polska nauka będzie odgrywać kluczową rolę w procesie transformacji energetycznej, w obliczu której stoimy. Mamy zaplecze naukowe i środki, by wypracować innowacyjne rozwiązania, potrzeba jednak współpracy na szczeblu zarówno biznesowym, jak i administracji publicznej, aby te rozwiązania znalazły swoje zastosowanie w praktyce. Podpisana dziś umowa stanowi pierwszy krok do kompleksowego opracowania i wdrażania innowacji środowiskowych– skomentował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Dzięki umowie możliwe będzie podejmowanie wspólnych działań instytucji w celu wdrożenia idei tzw. Organizacji Innowacji. Są to strukturalne i organizacyjne rozwiązania wspierające polskich naukowców oraz przedsiębiorców w procesie badań i wdrożeń innowacyjnych przedsięwzięć w obszarach największych wyzwań gospodarczych.
Ponadto, współpraca przewiduje szereg działań służących rozwojowi polskich technologii środowiskowych przez finansowanie prac badawczo-rozwojowych oraz komercjalizację gotowych rozwiązań.
