
Józef Lewartowski (Aaron Finkelstein) (1895-1942)
Polityk i działacz komunistyczny związany z KPP i PPR. Urodził się w biednej żydowskiej rodzinie w Bielsku Podlaskim. W 1918 r. wstąpił do Żydowskiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej „Poalej Syjon”. W czasie wojny polsko-bolszewickiej, jak wielu młodych ze sztetli, zaangażował się organizację administracji radzieckiej w swoim regionie. Od 1921 r. związany był z Warszawą. Działał w KPP. W II RP dwukrotnie skazywano go za działalność komunistyczną. W czasie odsiadki w Rawiczu poznał wielu „czerwonych prominentów”: Mariana Buczka, Bolesława Bieruta, Pawła Findera. W czasie wojny trafił do getta warszawskiego, gdzie był organizatorem siatki PPR. Zginął na terenie getta zastrzelony przez gestapo.

Józef Balcerzak (1903-1942)
Aktywista KPP z warszawskiego Żoliborza. Współorganizator i działacz Stowarzyszenia Przyjaciół ZSRR. Aresztowany przez Niemców w październiku 1941 r., został rozstrzelany w 1942 r.

Kazimierz Grodecki (1883-1942)
Szewc i działacz komunistyczny. Zaangażowany politycznie od I wojny światowej – najpierw w SDKPiL, potem w KPP. Był niezwykle aktywnym organizatorem strajków w Łodzi i Warszawie. W czasie wojny przebywał w stolicy. Był prominentnym członkiem SP ZSRR, a potem PPR. Został aresztowany we wrześniu 1942 r., a następnie powieszony w masowej egzekucji.

Lucjan Rudnicki (1882-1968)
Pisarz i aktywista komunistyczny. Pochodził z Łodzi. Od 1898 r. był kolejno działaczem PPS, SDKPiL i KPP w Warszawie. Publikował w „czerwonej” prasie. Od 1933 r. mieszkał w Sulejowie. W styczniu 1942 r. wstąpił do PPR. Po II wojnie zajmował się głównie praca pisarską, ale pełnił także szereg funkcji. Był, m.in., burmistrzem Sulejowa, posłem na Sejm PRL, współzałożycielem i członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Ateistów i Wolnomyślicieli.