Depresja dotyka bogatych, biednych, dzieci, osoby starsze. Ale pamiętajmy, że można ją wyleczyć!

Michał Korn
Michał Korn
Wideo
od 16 lat
23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - to rodzaj choroby, której nie należy lekceważyć. Nieleczona może zakończyć się śmiercią. Jak rozpoznać depresję u bliskiej nam osoby? Skąd wiadomo, że sami na nią cierpimy i jak sobie z nią radzić?

Spis treści

Depresja to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnego świata. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest chorobą śmiertelną. Szacuje się, że do końca 2030 roku obok nowotworów i chorób układu krążenia będzie ona na najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. To fakty. Ale za nimi kryją się ludzkie dramaty - chorych i tych, którzy na co dzień zmagają się z ich chorobą, bo ich kochają i usiłują wspierać. Nie zawsze skutecznie, nie zawsze prawidłowo, na pewno z potrzeby serca. Choć sami sobie z tym problemem nie radzą. Bo depresja potrafi przejąć władzę nie tylko nad chorymi. Pamiętajmy: może dotyczyć każdego z nas. Pamiętajmy: już nikt nie jest z tym problemem sam. I pamiętajmy: można ją wyleczyć.

Trwa głosowanie...

Znasz kogoś, kto kiedykolwiek zmagał lub zmaga się z depresją?

Depresji nie wolno lekceważyć

Badania pokazują, że aż 1,5 miliona Polaków cierpi na depresję i aż u 25 proc. ludzi na świecie prędzej czy później pojawią się kliniczne objawy tej choroby. W Polsce depresja jest problemem coraz częściej poruszanym w mediach i na forum publicznym, ale wciąż pozostaje tematem wstydliwym i często bagatelizowanym. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją ma na celu zmianę tego stanu rzeczy i zwrócenie uwagi na fakt, że to poważna choroba, która wymaga pomocy specjalisty. Ważne jest jednak, abyśmy potrafili odróżnić depresję od smutku czy żałoby po kimś bliskim.

Skąd wiemy, że my lub ktoś z naszych bliskich cierpi na depresję?

Odczuwanie pewnego rodzaju melancholii, przygnębienia, smutku, jest czym naturalnym w naszym życiu. Zwykle towarzyszy temu pasmo niepowodzeń (problemy miłosne, utrata lub brak pracy). Nie oznacza to jednak, że cierpimy na depresję. Przecież nadal podejmujemy decyzje i nic od wewnątrz nas nie blokuje. Z czasem negatywny nastrój w końcu ustępuje i znów się uśmiechamy, zaczynamy dostrzegać pozytywne strony życia, normalnie funkcjonujemy.

Depresja natomiast to stan, który utrzymuje się kilka tygodni, a nawet miesięcy. Może być punktem wyjścia do poważnych powikłań zdrowotnych, w skrajnych przypadkach targnięcia się na swoje życie, a nawet śmierci. Obecnie depresja jest tak popularna, że każdy z nas choć raz w życiu może spotkać osobę cierpiącą na nią.

Objawy depresji

Można chorować na depresję i nie być tego świadomym, bowiem jej objawy nie zawsze są jednoznaczne. Depresja czasami potrafi sprytnie "się ukryć". Dlatego właśnie tak ważne jest zapoznanie się z jej rodzajami i obserwowanie własnego i innych zachowania.

Depresja to zaburzenie nastroju, które objawia się uczuciem smutku, beznadziei, utraty zainteresowań i radości życia. Osobom z depresją towarzyszą takie objawy jak:

 • zmęczenie,
 • trudności w koncentracji,
 • zaburzenia snu i apetytu,
 • myśli samobójcze,
 • bezsenność,
 • spadek lub wzrost wagi,
 • migrena
 • zmniejszone libido,
 • brak apetytu,
 • nadmierny apetyt,
 • suchość w gardle.

Depresja może wpływać negatywnie na relacje z innymi ludźmi i na codzienne funkcjonowanie.

Rodzaje depresji

Badania pokazują, że ponad milion Polaków cierpi na depresję i aż u 25 proc. ludzi na świecie prędzej czy później pojawią się kliniczne objawy tej choroby. Jakie wyróżniamy rodzaje depresji?

Wyróżniamy następujące rodzaje depresji:

Depresja dotyka bogatych, biednych, dzieci, osoby starsze. A...

Dlaczego terapia jest tak ważna?

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na objawy u siebie lub u innych osób i zacząć działać jak najszybciej. Długotrwałe przygnębienie związane z tą chorobą jest niezależne od okoliczności. Jeśli każdego dnia (i ciągnie się to tygodniami, miesiącami) jesteś przygnębiony, apatyczny, obojętny na wszystko, zaniepokojony, to taki stan nazywamy właśnie depresją. Zarówno przy zwykłym stanie przygnębienia, jak i przy depresji znaczącą rolę w terapii odgrywają bliscy, znajomi, rodzina (wiele osób wyraża chęć przebywania w towarzystwie czy rozmowy na temat problemów) i przede wszystkim lekarz. Depresja to choroba, która może być leczona, ale wymaga profesjonalnej pomocy. Istnieją różne metody leczenia, do których zalicza się terapia psychologiczna, farmakoterapia. W każdym przypadku ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Rozmawiajmy o depresji, to bardzo ważne

Warto pamiętać, że depresja to choroba, która może dotknąć każdego z nas, bez względu na wiek, płeć, czy pochodzenie społeczne. Ważne jest, aby rozmawiać o depresji i szukać pomocy, gdy pojawią się jej objawy. Dzięki temu można zapobiec pogłębianiu się choroby i znaleźć drogę do zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Depresja dotyka bogatych, biednych, dzieci, osoby starsze. Ale pamiętajmy, że można ją wyleczyć! - Gazeta Lubuska

Wróć na i.pl Portal i.pl