
WR211108PK_G021.JPG
Przez ostatnie lata większość deweloperów opanowała trudną, ale skuteczną sztukę elastyczności. Nie będą więc budować takich mieszkań, na które nie będzie chętnych. To sposób, by bez zmniejszania planów inwestycyjnych zachować równowagę rynkową, a tym samy ceny za nowe mieszkania i domy.

Deweloper: Na rynku nieruchomości jedno jest jednak pewne, dalsze wzrosty cen mieszkań. Wzrosną również koszty budowy i koszty zakupu działek pod budownictwo wielorodzinne.

Pewne jest, że rynek mieszkań deweloperskich w 2022 r. nie obejmie znacząca przecena. Deweloperzy są gotowi przekonstruować oferty pod klientów z pieniędzmi: zasobniejszych nabywców mieszkań dla siebie, nabywców w celach inwestycyjnych, a w ostateczności sami zainwestują w najem mieszkań przez klientów, którzy z uwagi na sytuację muszą zrezygnować z kupna mieszkania na własność.

Deweloperzy przywykli już do działania w trudnych warunkach, po pandemii są więc gotowi weryfikować swoje plany by zneutralizować efekt drożejących materiałów budowlanych, wysokiej inflacji i rosnących stóp procentowych. Jedni przestawiają się na ofertę dla bogatszych klientów, inni chcą sami inwestować w najem instytucjonalni, inni zastanawiają się nad sprzedazą dopiero gotowych mieszkań.