
Las Lajas Pachuca Hidalgo
Meksykańska Pachuca de Soto posiada swoją drogę krzyżową, w której zdecydowanie nie chodzi tylko o symbolikę, chociaż w role Chrystusa i innych osób z Biblii wcielają się aktorzy. Chrystus biorący udział w meksykańskiej drodze ma natomiast na sobie prawdziwą koronę cierniową oraz otrzymuje prawdziwe baty. Niejednokrotnie zdarza się, że po wydarzeniu aktor odgrywający Chrusta trafia do szpitala. Tego typu drogi krzyżowe są bardzo popularne w całej Ameryce.

Senakulo
Senakulo to określenie na Drogę Krzyżową na Filipinach. Tamtejsze obchody są najbardziej krwawe na świecie. Religijni Filipińczycy wierzą, że poprzez odwzorowanie męki Chrystusa są w stanie odpokutować bądź wyrazić swoją wdzięczność Bogu. Wielu z nich dźwiga swoje prawdziwe, ogromne, ciężkie krzyże, poddając się biczowaniu, a po dotarciu na wzgórze daje się ukrzyżować prawdziwymi gwoździami. Pokutnicy spędzają na krzyżu z przybitymi dłońmi i stopami nawet po kilkanaście-kilkadziesiąt minut.

Via Dolorosa
Via Dolorosa to trasa drogi krzyżowej w Jerozolimie, która w pewnym sensie odwzorowuje drogę, jaką w rzeczywistości przebył Jezus Chrystus przed ukrzyżowaniem. Została jednak skrócona i zmodyfikowana, na co wpływ miała m.in. przebudowa miasta od czasów życia Chrystusa. Obecnie przebiega przez dzielnice chrześcijańskie i muzułmańskie. Franciszkanie odprawiają tam drogi krzyżowe nie tylko w Wielki Post, ale w każdy piątek przez cały rok.

Ekstremalna Droga Krzyżowa
Wydarzenie utworzone w 2009 roku przez księdza Jacka Stryczka. Jej celem jest przełamanie własnych ograniczeń i pokonanie jednej nocy 40 kilometrów, samotnie lub w grupie, oddając się przemyśleniom.
Co ważne, ta droga krzyżowa nie ma jednego punktu, a może być organizowana przez każdego. Wystarczy zgłosić trasę na stronie EDK. Ruch rośnie z roku na rok. Tylko w 2019 roku nocnej wędrówce poświęciło się 100 tys. osób w Polsce i w kilkudziesięciu miejscach świata.