Droga Krzyżowa w 2023 roku
Droga Krzyżowa to specjalny moment w okresie Wielkiego Postu. W Kościele katolickim ma on charakter adoracyjny i pokutny. Wspomina największe męki Jezusa Chrystusa i ma za zadanie w symboliczny sposób odtworzyć drogę do śmierci na krzyżu i złożenia w grobie.
Przyjęta w tradycji droga krzyżowa składa się z czternastu stacji, chociaż w Biblii mowa jest tylko o ośmiu z nich. Pozostałe zostały ustanowione przez Kościół lub stanowią rozwinięcie tego, co możemy odczytać w Piśmie Świętym.
Drogi Krzyżowe odprawiane są w piątki w okresie Wielkiego Postu, ale główne ceremonie mają miejsce w Wielki Piątek.
Droga Krzyżowa - tradycja
Zwyczaj odprawiania drogi krzyżowej wziął się z Jerozolimy, gdzie odnaleziono krzyż. Zaczęły się odbywać pielgrzymki wiernych chcących odtworzyć męki Chrystusa dla innych, którzy nie mogli się udać w taką podróż. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie, którzy oprowadzali pątników i zatrzymywali się na stacjach, by przedstawić historię.
Zwyczaj 14 stacji został natomiast wprowadzony w 1741 roku przez Świętego Leonarda z Porto Maurizio, który założył drogę krzyżową w rzymskim Koloseum.
W większości świątyń i parafii droga krzyżowa jest oznaczona 14 krzyżami, które rozmieszczane są przeważnie na ścianach bocznych świątyń, czasem na zewnątrz. Towarzyszą im nie raz obrazy czy rzeźby związane z wydarzeniami.
Na całym świecie rozwinęły się jednak różne warianty dróg krzyżowych. Jedni pozostają bardziej symboliczni, drudzy oddają się zadumie, a inni chcą w jak najlepszy - a zarazem okrutny - sposób odwzorowywać mękę Chrystusa.
Najbardziej okrutne drogi krzyżowe
Chociaż w Europie drogi krzyżowe mają charakter bardziej symboliczny, w Ameryce i w innych częściach świata przyjmują one bardziej brutalny charakter skupiony wokół odwzorowania cierpienia Jezusa. Inne z kolei mogą pochwalić się bardzo długimi trasami.
W Polsce również mamy kilka specjalnych dróg krzyżowych. Nie są one jednak tak brutalne, a mają bardziej modlitewny, pokutny charakter.
