W środę, 18 kwietnia, trzecioklasiści zasiądą do testu z części humanistycznej (język polski, historia i wos), 19 kwietnia do zadań z matematyki i przedmiotów przyrodniczych, a 20 kwietnia zmierzą się z językiem obcym (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, i włoski). W naszym województwie zdecydowana większość gimnazjalistów, bo aż 19547, zdaje język angielski. Najmniej, bo 12 uczniów zdecydowało się na egzamin z języka włoskiego.
Egzamin gimnazjalny 2018 - ile trwa?
Części humanistyczna i matematyczno-przyrodnicza trwają po 150 minut. Część egzaminu z języka obcego trwa 60 minut na każdym z poziomów: podstawowym i rozszerzonym. W każdy dzień egzamin gimnazjalny rozpoczyna się o tej samej porze, o godz. 9.00.
Egzamin gimnazjalny 2018 - jak zdać?
Izabela Koziej, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3, w którym mieści się Gimnazjum nr 10, przy ul. Piotra Skargi 31 podpowiada, jak zdać egzamin gimnazjalny.
- Uczniowie powinni mieć dobre samopoczucie, mieć otwartą głowę i korzystać z wiedzy oraz umiejętności, które zdobyli przez lata nauki w szkole – mówi dyrektor Koziej.
Egzamin gimnazjalny 2018 - wyniki
Wyniki egzaminu gimnazjalnego są istotne, ponieważ punkty z egzaminu wliczają się do sumy punktów rekrutacyjnych do szkoły średniej. Większa suma punktów to zagwarantowane miejsce w lepszej szkole.
Prace gimnazjalistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki odesłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Na wyniki z egzaminu gimnazjalnego trzeba będzie poczekać dwa miesiące. Będą one ogłoszone 15 czerwca.
Nowy egzamin, na zakończenie szkoły podstawowej
Nowy egzamin, który po likwidacji gimnazjów zastąpi egzamin gimnazjalny, będzie przeprowadzany od roku szkolnego 2018/2019 na zakończenie ósmej klasy szkoły podstawowej. W latach szkolnych 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021 egzamin ten przeprowadzany będzie z trzech obowiązkowych przedmiotów: języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki. Natomiast od roku szkolnego 2021/2022 do przedmiotów obowiązkowych dołączy także jeden z przedmiotów do wyboru: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia. Przystąpienie do egzaminu 8-klasisty będzie obowiązkowe. Wyniki uzyskane na tym egzaminie będą stanowić jedno z kryteriów rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy.