Sprawdzian ma dla trzecioklasistów ogromne znaczenie, ponieważ decyduje o tym, czy dostaną się oni do dobrych liceów ogólnokształcących i szkół zawodowych (jednak, z drugiej strony, warunkiem zaliczenia było samo podejście do kwietniowych testów). Podane wczoraj wyniki pozwalają także porównać wiedzę nastolatków z naszego regionu ze średnią ogólnopolską.
18 kwietnia uczniowie zdawali część humanistyczną. Średnia z testu z historii i wiedzy o społeczeństwa to w województwie łódzkim 58 proc. z możliwych do zdobycia punktów (ogólnopolska - 59 proc.). Przeciętny trzecioklasista w naszym regionie napisał test z języka polskiego na 67 proc. (w kraju - na 68 proc.).
Z historii najtrudniejsze okazało się zadanie polegające na rozpoznaniu, jako bohatera przytoczonego tekstu, św. Wojciecha, co umożliwiało wskazanie -z pośród kilku opcji - że jego wyprawa do Prus odbyła się między chrztem Polski a zjazdem w Gnieźnie (tylko jedna trzecia dobrych odpowiedzi).
Egzaminy naszej młodzieży sprawdzili współpracownicy OKE (najczęściej nauczyciele szkół w regionie, zgromadzeni na weekendowych zebraniach w wyznaczonych placówkach). Dzięki części z nich wiemy, jak spisała się młodzież układając charakterystykę, której temat znalazł się na końcu arkusza z polskiego (o bohaterze literackim kierującym się najważniejszą dla siebie wartością przy dokonywaniu życiowego wyboru). Trzecioklasiści najczęściej powoływali się na bohaterów „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego - często błędnie pisząc, że akcja książki dotyczy któregoś z powstań: warszawskiego, czy nawet styczniowego albo listopadowego.
19 kwietnia odbyły się sprawdziany z części ścisłej. Z przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka i geografia) gimnazjaliści z Łódzkiego uzyskali średnią 56 proc. - identyczną jako ogólnokrajowa. Wynik w naszym województwie pokrył się z przeciętną w kraju także z matematyki (52 proc.).
20 kwietnia był dniem przeznaczonym na testy z języków obcych na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Najczęściej wybieranym językiem, jak co roku, okazał się angielski. Średnia z „podstawy” (punkty z „rozszerzenia” nie liczą w naborze do szkół ponadgimnazjalnych) w regionie to 67 proc. - zaś ogólnopolska: 68 proc.
W wynikach udostępnionych przez łódzką OKE zwraca uwagę ogromna rozpiętość w umiejętnościach posługiwania się angielskim między Łodzią, a szkołami ze wsi (odpowiednio: 73 i 62 proc.).
Ogółem egzamin gimnazjalny w województwie łódzkim zdawało prawie 21 tys. trzecioklasistów. Był to przedostatni taki sprawdzian w ich historii, bo w 2019 r. wygaszane gimnazja opuszczą ostatni absolwenci. Następnej wiosny odbędzie się także pierwszy egzamin ósmoklasisty (dla młodzieży, którą rządowa reforma edukacji pozostawiła w przedłużonej podstawówce, zamiast skierować ich do gimnazjum).
Wciąż czekają na swoje wyniki maturzyści - ich ogłoszenie 3 lipca.