Firmy chcą utrzymać zatrudnienie. "Polska gospodarka nadal sobie radzi"

Maciej Badowski
Opracowanie:
Na rekrutację w większym stopniu nastawiają się przedsiębiorstwa duże i średnie, sektor usług i przemysłu.
Na rekrutację w większym stopniu nastawiają się przedsiębiorstwa duże i średnie, sektor usług i przemysłu. Krzysztof Szymczak/ Polska Press
Pomimo spowolnienia gospodarczego połowa firm, przede wszystkim średnich i dużych nie odnotowała symptomów kryzysu, a odsetek przedsiębiorstw, które chcą utrzymać poziom zatrudnienia w ciągu najbliższych miesięcy przekracza 70 proc. Rekrutację nowych pracowników planuje ponad 35 proc. firm, redukcję 4 proc.

Kryzys gospodarczy jest odczuwalny przez 41,4 proc. firm, głównie tych małych. Pogorszenie sytuacji zaobserwował w pierwszej kolejności handel i usługi, w najmniejszym stopniu - sektor publiczny i produkcja, wynika z najnowszego Barometru Rynku Pracy Work Service. Zmian nie odnotowało 56,2 proc. średnich przedsiębiorstw, 54,5 proc. dużych i 47,3 proc. małych.

- Prezentowana w badaniu skala i struktura zatrudnienia odzwierciedla kondycję rynku i poszczególnych branż. Patrząc na stopę bezrobocia i sytuację w innych krajach UE, można powiedzieć, że polska gospodarka nadal sobie radzi. Sytuacja jest jednak różna w zależności od regionu i branży. Są takie, które odnotowały wręcz wzrost, inne nadal borykają się z ograniczeniami i skutkami pandemii– komentuje Iwona Szmitkowska, Prezes Zarządu Work Service.

Jak się okazuje, odsetek firm, które chcą utrzymać poziom zatrudnienia w ciągu najbliższych miesięcy pozostaje wysoki i wynosi 74,6 proc.. To przede wszystkim firmy małe i średnie. Odsetek ten nieco zmalał w porównaniu z początkiem 2020 i 2019 roku, jednocześnie jest wyższy niż w 2017 czy 2018.

Połowa przedsiębiorców zakłada utrzymanie zatrudnienia bez dodatkowych rekrutacji. Z 35 proc. firm planujących zatrudnienia ponad 14 proc. zwiększy liczbę pracowników, a blisko 21 proc. chce uzupełnić niedobory kadrowe. Redukcję zakłada tylko 4 proc. firm, czyli tyle, ile w poprzednich latach.

Do 7,2 proc. wzrósł natomiast odsetek przedsiębiorców, którzy nie są w stanie określić zakresu zmian. Jest najwyższy od 2016 roku i świadczy o trwającej niepewności firm. Autorzy raportu zwracają uwagę, że jest to spójne z danymi GUS - w styczniu br. stopa bezrobocia wyniosła 6,5 proc., podczas gdy rok wcześniej było to 5,5 proc.

Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce ograniczona zostanie działalność m.in. galerii handlowych.

Ogólnokrajowy lockdown. Od najbliższej soboty zamknięte gale...

- Wysoki odsetek małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą utrzymać skalę zatrudnienia nastraja pozytywnie. Świadczy o tym, że firmy w większości potrafią dostosować swoją działalność do niepewnej sytuacji rynkowej i ograniczeń wynikających z pandemii – komentuje Szmitkowska.

Jak wynika z Barometru, na rekrutację w większym stopniu nastawiają się przedsiębiorstwa duże i średnie, sektor usług i przemysłu. Bez zwiększania liczby pracowników chcą poradzić sobie natomiast firmy małe, działające w branży handlowej. Niemal 70 proc. przedsiębiorstw, które planują rekrutację, chce zatrudnić pracowników niższego szczebla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Hurkacz w Genewie zagra z Fritzem o półfinał, a Zieliński w Hamburgu odpadł od razu

Hurkacz w Genewie zagra z Fritzem o półfinał, a Zieliński w Hamburgu odpadł od razu

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Wróć na i.pl Portal i.pl