
Kto stał za organizacją obchodów?
Jak czytamy w dokumencie: „Całością przygotowań i uroczystości kieruje komisja powołana przez Komitet Naukowy Obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego”. W składzie komisji znaleźli się:
profesor Henryk Jabłoński, Tadeusz Daniszewski, Rafał Gerber, Stanisław Herbst, Emanuel Halicz, Stefan Kieniewicz, Zygmunt Młynarski, płk Jan Zamojski i Jerzy Borejsza.

Edukacja przede wszystkim
Jakie poza uroczystościami działania podjęły władze partii, aby ukształtować stosunek społeczeństwa do Powstania Styczniowego? W ujawnionym dokumencie czytamy, że z dużym wyprzedzeniem zabrano się za przygotwanie pozycji naukowych i popularno-naukowych, dotyczących Powstania styczniowego. Zalecono również nagranie płyt w polskimi pieśniami rewolucyjnymi i narodowymi.
Przedstawiciele prasy, radia i telewizji mieli znaczącą rolę do odegrania w procesie edukowania społeczeństwa. Celem przygotowania ich do tego zadania zaplanowano konferencję z udziałem naukowców, którzy mieli dostarczyć dziennikarzom materiału do tworzenia artykułów oraz felietonów dotyczących tematyki Powstania Styczniowego.
W planach było także opracowanie specjalnej instrukcji dla nauczycielstwa.

Naciski Moskwy
Moskwa naciskała na to, aby obchody posiadały plany "skoordynowane z towarzyszami radzieckimi".

Moskwa żywo zainteresowana obchodami rocznicy
Jak wynika z zachowanych dokumentów, władze w Moskwie były niezwykle zainteresowane tym, jakie działania podejmie Polska celem upamiętnienia 100. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.