Informacje o pensji w ogłoszeniu o pracę. Sejm pracuje nad nowymi przepisami

JO
Piotr Smolinski
Wiele osób poszukujących pracy chciałoby jeszcze przed wysłaniem CV wiedzieć, na jaką pensję mogą liczyć u potencjalnego pracodawcy. Dlatego Nowoczesna przygotowała projekt nowelizacji ustawy Kodeks pracy, zgodnie z którym pracodawcy będą mieli obowiązek podania w ogłoszeniu informacji o proponowanym, minimalnym wynagrodzeniu.

Projekt wprowadza do ustawy art. 18 3f, który głosi: „Pracodawca, publikując w dowolnej treści informację o możliwości zatrudnienia pracownika na danym stanowisku pracy, uwzględnia w niej kwotę proponowanego zasadniczego wynagrodzenia brutto”.

To może oznaczać rewolucję, ponieważ aktualnie niewielu pracodawców podaje w ogłoszeniach o pracę tzw. widełki czy wynagrodzenie minimalne.

Wiele wskazuje na to, że nowelizacja ma szansę wejść w życie. Proponowane zmiany pozytywnie oceniło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także NSZZ „Solidarność”.

Projekt będzie procedowany w sejmowych komisjach, ale już wiadomo, że uleganie zmianom, ponieważ według prawników jest niespójny m.in. z przepisami o wynagrodzeniu minimalnym.

CZYTAJ WIĘCEJ: Warszawa: Protest rolników na placu Zawiszy. Palili opony i słomę

POLECAMY:





















Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pawel
Ale KAŻDY szukający pracy wie że na początku dostanie minimalną bo tak stanowi prawo.

KAŻDY pracodawca zatrudniając na pełny etat MUSI dać najniższą krajową.

Po co ta zmiana ??
Z
Zbigniew Bukowski
PS. Na zachodzie jawność jeśli chodzi widełki lub konkretną godzinową stawkę to standard. U nas temat tabu. Śmieszne to, tragiczne i nielogiczne.
Z
Zbigniew Bukowski
Rekrutacja w Polsce: Pokonaj 500 kandydatów, przebrnij przez trzy etapy (rozmowy), uprzednio naopowiadaj jak to tylko zależy ci na rozwoju zawodowym, samorozwoju, jak to ambicja cię rozrywa i jak marzysz o tej pracy. Jeśli masz szczęście, na ostatniej z tych rozmów dowiesz się, że możesz liczyć na pensję 1800 PLN netto. To nie bajki ani lament frustrata. To rzeczywistość. W Polsce źle widziane jest, że człowiek chce po prostu pracować, zarabiać i żyć. Trzeba do tego dorabiać ideologię wiecznego pędu za rozwojem i pracy z "pasją". Natomiast co do pracodawców, to współczuję im że koszty pracy w tym kraju są tak duże, ale jednocześnie widzę również, że lubią też tracić czas na niekończące się rekrutacje. Jeśli na etapie ogłoszenia pokazać na jaką stawkę można liczyć, można zaoszczędzić mnóstwo czasu swojego i jak i rekrutowanych. Po co jednak, prawda?
Wróć na i.pl Portal i.pl