Satelity wykryły rzadkiego drapieżnika. Po latach powraca do lasów Finlandii

Kazimierz Sikorski
Rosomaki znów pojawiły się w wielu trudno dostępnych lasach Finlandii.
Rosomaki znów pojawiły się w wielu trudno dostępnych lasach Finlandii. Deposit/East News
Mroźne lasy Finlandii oraz myśliwi w XX wieku doprowadzili przerażającego drapieżnika na skraj wyginięcia.

Nieuchwytny rosomak został uznany za gatunek zagrożony w latach 80. XX wieku, a pod koniec stulecia wyginął w południowych lasach kraju.

Wielki powrót rosomaka do lasów Finlandii

W kolejnych dekadach ich status chroniony pozwolił gatunkowi na zaskakujący powrót, twierdzą naukowcy na łamach Ecology and Evolution.

Teraz, wykorzystując zdjęcia satelitarne, pomiary terenu i śledzenie śladów na śniegu, naukowcy z Uniwersytetu Aalto ustalili, że rosomaki wracają do południowych lasów Finlandii.

emisja bez ograniczeń wiekowych

„Badania potwierdzają, że rosomaki wracają do starych siedlisk na południe”, mówią naukowcy. „Badanie sugeruje też, że liściaste lasy mieszane na południu mogą być ważniejszym siedliskiem dla rosomaków, niż wcześniej sądzono”.

Żyły daleko od ludzi, dróg i osiedli

Rosomaki żyły na obszarach, które nie były blisko wyrębów ani otwartych przestrzeni. Były też na terenach o mniejszej gęstości lasów. Takie środowiska są oddalone od ludzi i infrastruktury, takiej jak drogi i osiedla.

Rosomaki należą do rodziny łasicowatych, podobnie jak fretki i borsuki, i są znane jako dzikie i przebiegłe drapieżniki.

Poza Finlandią występują w zimowych regionach północnej Azji, Kanady i Alaski. Rosomaki są rzadko spotykane ze względu na ich odległe terytoria, a wielu w Skandynawii uważa znalezienie ich śladów za szczęście.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl