Jak odbywa się konklawe? Oto, co się dzieje po wyborze nowego papieża

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
7 maja rozpocznie się konklawe – ogłosił w poniedziałek Watykan. Jak odbywa się konklawe i co dzieje się tuż po wyborze nowego Ojca Świętego? W których głosowaniach wybierani byli ostatni papieże? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w tekście.

Spis treści

Konklawe. Kardynałowie odcięci od świata w Kaplicy Sykstyńskiej

Słowo „konklawe” pochodzi z łacińskiego „cum clave”, co oznacza „zamknięte na klucz”. Biorą w nim udział kardynałowie, którzy nie ukończyli 80. roku życia – w 2025 roku jest to 135 kardynałów, pochodzących z około 70 krajów. Jeden z elektorów już ogłosił, że nie będzie w nim uczestniczył z powodów zdrowotnych.

W dniu konklawe kardynałowie są zamknięci i całkowicie odcięci od świata w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie. Każdy z nich musi złożyć przysięgę dotyczącą zachowania tajemnicy konklawe oraz przestrzegania zasad wyboru nowego papieża.

Ile głosowań każdego dnia konklawe? Jak przebiega głosowanie?

Każdego dnia konklawe odbywają się na ogół cztery głosowania – dwa rano i dwa po południu. Jeśli wybór nowego papieża trwa zbyt długo, można zarządzić dzień przerwy na modlitwę. 7 maja, w pierwszym dniu konklawe, wyjątkowo odbędzie się tylko jedno głosowanie.

Każdy kardynał wypisuje na kartce imię i nazwisko wybranego przez siebie kardynała. Głos składa na ołtarzu, a następnie głosy wszystkich kardynałów są liczone. Do wyboru papieża potrzeba 2/3 głosów.

Po każdym głosowaniu głosy kardynałów są palone w specjalnym piecu. Dym widać z komina nad Kaplicą Sykstyńską. Czarny dym oznacza, że papieża nie wybrano, biały dym – że jest nowy Ojciec Święty.

Co się dzieje po wyborze nowego papieża?

„Czy przyjmujesz wybór na papieża?” – tak brzmi pytanie, które zadawane jest kardynałowi, którzy otrzyma wymagane 2/3 głosów. Jeśli kardynał odpowie „tak”, pytany jest, jakie imię przyjmuje.

Dla nowego papieża przygotowany jest biały strój (w różnych rozmiarach), który zakłada tuż po wyborze.

W następnej kolejności kardynał protodiakon ogłasza światu z balkonu Bazyliki św. Piotra „Habemus Papam!”, czyli „Mamy papieża!”. Po tych słowach nowy Ojciec Święty udziela pierwszego błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.

W których głosowaniach wybierani byli Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek?

Konklawe po niespodziewanej śmierci papieża Jana Pawła I, rozpoczęło się 14 października 1978 roku. Karola Wojtyłę wybrano w ósmym głosowaniu – 16 października. Faworyci konklawe – kardynał Giuseppe Siri i kardynał Giovanni Benelli – nie byli w stanie uzyskać wymaganej większości. Wtedy pojawiła się propozycja kompromisowego kandydata. Jan Paweł II był pierwszym od ponad 450 lat papież spoza Włoch. Po jego wyborze w Kaplicy Sykstyńskiej miały rozlec się brawa – niecodzienne wydarzenie, bo na ogół panuje tam kompletna cisza.

Konklawe, w którym wybrano papieża Benedykta XVI, rozpoczęło się 18 kwietnia 2005 roku po śmierci papieża Jana Pawła II. Benedykt XVI został wybrany już drugiego dnia konklawe – w czwartym głosowaniu – 19 kwietnia 2025 roku. Joseph Ratzinger był faworytem konklawe.

Konklawe po abdykacji Benedykta XVI rozpoczęło się 12 marca 2013 roku. Franciszka wybrano drugiego dnia, w piątym głosowaniu – 13 marca 2013 roku. Jorge Mario Bergoglio nie był faworytem.

Źródło: i.pl, PAP, Vatican News

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl