Pasek artykułowy - wybory

Za chwilę cisza wyborcza przed wyborami prezydenckimi. Jest blisko 29 mln osób uprawnionych do głosowania i ponad 32 tys. obwodów

Marcin Koziestański
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Uprawnionych do głosowania w niedzielnych wyborach prezydenckich jest ponad 29 mln osób. Będzie się ono odbywało w ponad 32 tys. obwodów w kraju i 511 za granicą; startuje 13 kandydatów, najstarszy ma 76 lat a najmłodszy 38 lat - podano na piątkowej konferencji Państwowej Komisji Wyborczej.

Spis treści

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że uprawnionych do głosowania w niedzielnych wyborach są 28 mln 943 tys. 594 osoby - przy czym ogólna liczba mieszkańców Polski to niemal 35,5 mln osób.

Według danych piątku przed południem 9 553 osoby zgłosiły zamiar głosowania korespondencyjnego, głosować przez pełnomocnika ma zamiar 28 383 osoby. Wydano też 333 923 zaświadczenia o prawie do głosowania - zaświadczenie takie umożliwia oddanie głosu w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju i za granicą.

32 tys. obwodowych komisji wyborczych

Głosowanie będzie odbywać się w godz. 7.00-21.00 w 32 143 obwodowych komisjach wyborczych w kraju, w tym 29 815 to stałe obwody, a 1812 to tzw. odrębne obwody głosowania. Za granicą utworzono natomiast 511 obwodów, a 5 obwodów utworzono na statkach morskich.

Ponadto szef PKW poinformował, że powołano 267 358 członków obwodowych komisji wyborczych, a większość z nich stanowią osoby przedstawienie przez komitety wyborcze - nieco ponad 245 tys.

Najwięcej osób do obwodowych komisji wyborczych zgłosił komitet kandydata KO Rafała Trzaskowskiego - nieco ponad 31 tys.), następnie komitet popieranego przez PiS Karola Nawrockiego prawie 30 tys., a trzecią największą liczbę osób zgłosił komitet kandydata Trzeciej Drogi Szymona Hołowni - prawie 26 tys.

W skład obwodowych komisji wyborczych utworzonych za granicą powołano łącznie 5057 osób.

Jak poprawnie zagłosować w wyborach?

Do lokalu wyborczego trzeba zabrać dokument ze zdjęciem dla zweryfikowania tożsamości, lub telefon z aplikacją mObywtael. Pytany o dokładny proces weryfikacji tożsamości wyborców za pomocą aplikacji mObywatel, szef KBW podkreślił, że każda siedziba obwodowej komisji wyborczej zostanie wyposażona w kod QR przeznaczony na niedzielne głosowanie.

Tkacz podkreślił, że kartę do głosowania otrzymuje się tylko jedną, i nie ma możliwości pobrania kolejnej "niezależnie od przyczyn takiego żądania - czy to z powodu omyłkowego wypełnienia karty, czy zniszczenia".

Aby oddać głos ważny należy postawić znak X (dwie przecinające się linie) w kratce przy nazwisku jednego, wybranego kandydata. Zapytany o sytuację gdby znak X został postawiony obok kratki, Tkacz zaznaczył, ze obwodowa komisja ma obowiązek uznać ważność głosu, gdy znak X postawiono w jednej kratce, ale do oceny komisji pozostaje, czy przecięcie linii następuje w kratce, czy poza nią.

Postawienie znaku X przy więcej niż jednym kandydacie spowoduje, że głos zostanie uznany za nieważny, podobnie jak nie wskazanie żadnego kandydata.

Wkrótce zacznie obowiązywać cisza wyborcza

O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza, która zakończy się po zakończeniu głosowania w niedzielę. W tym czasie ciszy zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, a za naruszenie ciszy grozi grzywna.

W czasie ciszy wyborczej nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Zachęcanie do udziału w wyborach nie narusza ciszy wyborczej o ile nie zawiera elementów agitacji wyborczej na rzecz któregoś z kandydatów. Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być usuwane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać.

Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym, w którym on się znajduje, polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, obrazów, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Podawanie w czasie ciszy wyborczej do publicznej wiadomości wyników sondaży grozi najwyższa grzywną - od 500 tys. do 1 mln zł.

W wyborach startuje 13 kandydatów: dwie kobiety i jedenastu mężczyzn. Wśród kandydatów najstarszy ma 76 lat, a najmłodszy - 38 lat. Średnia wieku wynosi zatem niespełna 51 lat.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl