Był synem kolejarza. Jako kardynał jeździł metrem
Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires w rodzinie włoskich imigrantów. Jego ojciec był kolejarzem. Po uzyskaniu wykształcenia technika-chemika wstąpił w wieku 21 lat do seminarium duchownego. W tym samym czasie z powodu ciężkiego zapalenia płuc usunięto mu część prawego płuca, ale dzięki zdyscyplinowanemu trybowi życia udawało mu się przezwyciężać ten uszczerbek na zdrowiu.
Na początku 1958 roku został nowicjuszem w zakonie jezuitów. Wyświęcony na księdza w 1969 roku, piastował następnie w latach 1973-79 urząd argentyńskiego prowincjała jezuitów. W tych trudnych dla Argentyny czasach, gdy w następstwie społecznych zaburzeń władzę przejęli wojskowi, konsekwentnie działał na rzecz skupienia się jego zakonu wyłącznie na działalności religijnej.
Prowincjałowi Bergoglio zarzucano, że nie dystansował się wystarczająco od generalskiej junty. Oskarżano go, że nie ochronił dwóch jezuitów przed uwięzieniem. On sam twierdzi, że ostrzegł obu ojców, głoszących kazania w stołecznych dzielnicach nędzy, o grożącym niebezpieczeństwie i zaoferował im azyl w domu zakonnym - z czego nie skorzystali.
W 1998 roku Bergoglio został mianowany arcybiskupem Buenos Aires, w trzy lata później otrzymał kapelusz kardynalski. Wysokie kościelne godności nie zmieniły jego skromnego stylu życia - do swej katedry na stołecznym Plaza de Mayo często dojeżdżał metrem.
Nauki papieża Franciszka. Jak widział Kościół?
Mimo zachowywania dystansu do polityki kard. Bergoglio wielokrotnie wdawał się w polemikę z poprzednim prezydentem Nestorem Kirchnerem oraz wdową po nim i następczynią Cristiną Kirchner. Kardynał krytykował korupcję i nędzę.
13 marca 2013 roku został wybrany na papieża i przyjął imię Franciszek. Jako papież zwołał 10 konsystorzy zwyczajnych, podczas których kreował 163 kardynałów. Ogłosił 1540 błogosławionych, w tym dwóch swoich poprzedników Pawła VI i Jana Pawła I oraz 942 świętymi, w tym trzech swoich poprzedników Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła II.
Przypisuje mu się mniej formalne podejście do papiestwa niż jego poprzednikom. Zdecydował się na przykład zamieszkać w Domu Świętej Marty zamiast w papieskim apartamencie Pałacu Apostolskiego. Znany był ze swojej pokory, troski o ubogich i zaangażowania w dialog międzyreligijny. Podtrzymywał tradycyjne poglądy Kościoła na temat aborcji, celibatu i wyświęcania kobiet.
Utrzymywał, że Kościół powinien być bardziej otwarty dla członków społeczności LGBT i opowiadał się za prawnym uznawaniem par osób tej samej płci. Był krytykiem nieokiełznanego kapitalizmu i ekonomii wolnorynkowej, konsumpcjonizmu i nadmiernego rozwoju oraz opowiadał się za podejmowaniem działań w sprawie zmian klimatycznych. W dyplomacji międzynarodowej pomagał w przywróceniu stosunków amerykańsko-kubańskich oraz wspierał sprawę uchodźców podczas kryzysów migracyjnych w Europie i Ameryce Środkowej.
Najważniejsze cytaty papieża Franciszka
Papież Franciszek był wyjątkowy człowiek, który dzielił się z nami pięknymi słowami. Otoniektóre z najbardziej inspirujących cytatów papieża Franciszka:
"Gdy brakuje światła, wszystko staje się niejasne, nie można odróżnić dobra od zła. Drogi prowadzącej do celu od drogi, na której błądzimy bez kierunku" – Encyklika "Lumen Fidei"
"Nasz nieskończony smutek może być uleczony tylko przez nieskończoną miłość" – Adhortacja apostolska "Evangelii Gaudium"
"Darmo otrzymaliśmy, darmo dajemy. Jesteśmy wezwani do tego, by służyć Jezusowi ukrzyżowanemu w każdej osobie wykluczonej" – "Miłosierdzie to imię Boga"
"To jest miłosierdzie Boga: wielkie światło miłości i czułości, ponieważ Bóg przebacza nie za pomocą dekretu, lecz gestu czułości" – "Miłosierdzie to imię Boga"
"Serce miłosierne ma bowiem odwagę, by porzucić wygodę; potrafi wychodzić na spotkanie innych, potrafi objąć wszystkich. Serce miłosierne potrafi być schronieniem dla tych, którzy nigdy nie mieli domu lub go stracili, potrafi stworzyć atmosferę domu i rodziny dla tych, którzy musieli emigrować, jest zdolne do czułości i współczucia"
Źródło: PAP, Wikipedia, Dzieje.pl
