Najnowszy sondaż prezydencki. Kto na czele?
W porównaniu z poprzednim sondażem przeprowadzonym na początku kwietnia, poparcie dla Trzaskowskiego spadło o 2 pkt proc., dla Nawrockiego - wzrosło o 2 pkt proc., natomiast dla Mentzena spadło o 1 pkt proc.
Spośród pozostałych startujących w wyborach: kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia uzyskał w sondażu 4 proc. głosów (bez zmian w stosunku do poprzedniego badania), kandydat partii Razem Adrian Zandberg, również z 4-proc. (spadek o 1 pkt proc.); kandydatka Lewicy Magdalena Biejat - 4 pkt proc. (wzrost o 2 pkt proc.); startując z własnego komitetu wyborczego Grzegorz Braun - 2 proc. (spadek o 1 pkt proc.). Na dziennikarza Krzysztofa Stanowskiego również zamierza zagłosować 2 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.).
Po 1 proc. głosów uzyskaliby Marek Jakubiak, Artur Bartoszewicz oraz Joanna Senyszyn. Wynik poniżej 0,5 proc. uzyskałby Marek Woch, nikt nie wskazał na chęć głosowania na Macieja Maciaka.
7 proc. badanych odpowiedziało, że nie wie, na kogo oddałoby swój głos.
Przewaga Trzaskowskiego nad Nawrockim zmalała
CBOS podsumował w komentarzu, że faworytem pierwszej tury wyborów pozostaje kandydat KO Rafał Trzaskowski, jednak jego przewaga nad popieranym przez PiS Karolem Nawrockim zmalała.
"W porównaniu z poprzednim, realizowanym w pierwszej dekadzie kwietnia, pomiarem poparcie dla Rafała Trzaskowskiego spadło o 2 punkty procentowe. Natomiast Karolowi Nawrockiemu po raz kolejny przybyło zwolenników – po rejestrowanej ostatnio poprawie notowań w ciągu ostatnich dwóch tygodni poparcie dla niego ponownie wzrosło o 2 punkty procentowe. W rezultacie przewaga Rafała Trzaskowskiego nad jego głównym konkurentem zmniejszyła się z 8 punktów procentowych w pierwszej dekadzie kwietnia do 4 punktów obecnie" - zauważył CBOS.
Dodano, że "coraz mniejsze szanse na walkę o prezydenturę w drugiej turze wydaje się mieć trzeci z najbardziej liczących się dotąd pretendentów – polityk Konfederacji WiN Sławomir Mentzen".
Badanie zrealizowano metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI – 92,5 proc.) oraz wywiadów internetowych (CAWI – 7,5 proc.) w okresie 22-24 kwietnia br. na próbie 1001 dorosłych mieszkańców Polski.
Źródło: