Straszne liczby: Pożary w Australii spowodowały śmierć miliardów ssaków, gadów, płazów i ptaków. Spaleniu uległo 11,46 mln ha kontynentu

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Straszne liczby: Pożary w Australii spowodowały śmierć miliardów ssaków, gadów, płazów i ptaków. Spaleniu uległo 11,46 mln ha kontynentu
Straszne liczby: Pożary w Australii spowodowały śmierć miliardów ssaków, gadów, płazów i ptaków. Spaleniu uległo 11,46 mln ha kontynentu Max Uechtritz/Solent News & Photo Agency/Solent News/East News
Ten raport wyciska łzy każdego czytającego. Ogień w Australii zabił lub wygonił z domów wiele miliardów zwierząt. Właśnie poznaliśmy dane z raportu naukowców. Szokuje.

Prawie trzy miliardy zwierząt zginęło lub musiało zmienić swoje miejsce pobytu podczas niszczycielskich pożarów buszu w Australii w 2019 r. - twierdzą naukowcy w najnowszym raporcie.

Te liczby szokują. Oznaczają one, że była to jedna z „najgorszych katastrof naturalnych we współczesnej historii”- poinformował Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF), który zlecił sporządzenie raportu.

Mega płomienie ogarnęły wszystkie regiony podczas australijskiego lata, które przypada w naszą zimę, paląc busz i zabijając 33 osoby. O zwierzętach nie wspominając. Szokujące fakty z raportu naukowców opisuje portal BBC News.

Ssaki, gady, ptaki i płazy ginęły w płomieniach lub w wyniku utraty siedlisk. Podczas szczytu kryzysu w styczniu 2020 r. naukowcy oszacowali, że tylko w Nowej Południowej Walii i Wiktorii zginęło 1,25 miliarda zwierząt.

Najnowsze oszacowanie obejmuje większy obszar, niż liczono pierwotnie. Z raportu wynika, że około 11,46 mln hektarów - obszar porównywalny z Anglią - zostało spalonych od września 2019 r. do lutego 2020 r. No i ta liczba - prawie trzy miliardy zwierząt.

„Kiedy myślisz o prawie trzech miliardach rodzimych zwierząt znajdujących się na drodze pożarów, jest to liczba wręcz trudna do ogarnięcia” - powiedział prof. Chris Dickman, który nadzorował projekt przez 10 naukowców z australijskich uniwersytetów.

Profesor dodał, że naukowcy nie mogą jeszcze określić dokładnej liczby ofiar śmiertelnych, ale zauważył, że szanse na ucieczkę zwierząt z pożarów i przeżycie były bardzo niewielkie z powodu braku pożywienia i schronienia.

Jak podaje raport, liczby oparto na wielkości populacji i szacunkach zagęszczenia zwierząt przed tragicznymi pożarami w Australii.

Ograniczenia danych spowodowały, że niektóre grupy - takie jak bezkręgowce, ryby i żółwie - w ogóle nie zostały uwzględnione w szacunkach - zaznacza BBC News.

W lutym 2020 r. rząd Australii zidentyfikował 113 gatunków zwierząt, które po pożarach buszu potrzebowały „pilnej pomocy”. Prawie wszystkie na liście zwierzęta straciły co najmniej 30 proc. swoich siedlisk w lasach strefy umiarkowanej i na łąkach południowej i wschodniej Australii.

Eksperci twierdzą, że wśród zwierząt potrzebujących największej pomocy były koale i kangury - a także gatunki ptaków, ryb i żab.
Rząd tego kraju obiecał 50 milionów dolarów australijskich (27 milionów funtów; 35 milionów dolarów) na odbudowę dzikiej przyrody i siedlisk, ale ekolodzy wezwali Australię do wzmocnienia przepisów dotyczących ochrony przyrody.

Australia wciąż prowadzi dochodzenie tzw. komisji królewskiej w sprawie pożarów, efekty którego mają zostać przedstawione w październiku 2020 r.

Znane są opinie niektórych naukowców, którzy stwierdzili, że bezprecedensowa częstotliwość i dotkliwość pożarów w Australii jest wynikiem zmian klimatycznych. Eksperci policzyli również liczbę osób, które bezpośrednio i pośrednio zmarły w wyniku pożarów, wyszło im ponad 445 zgonów. Oficjalnie od ognia lub w walce z nim śmierć poniosły 33 osoby.

Temat pożarów w Australii zszedł w lutym 2020 r. z agendy w związku z atakiem koronawirusa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl