Misja naukowa Insight zakończyła się w grudniu 2022 r. Od tamtej pory naukowcy analizują dostarczone dane. Lądownik posiadał sejsmometr, który rejestrował przez cztery lata wibracje z głębi Czerwonej Planety. Analiza tych trzęsień - i dokładnie tego, jak porusza się planeta - ujawniła "sygnały sejsmiczne" ciekłej wody.
Podczas gdy na marsjańskich biegunach zamarzła woda i istnieją dowody na obecność pary wodnej w atmosferze, po raz pierwszy na planecie znaleziono wodę w stanie ciekłym. Wyniki badań zostały opublikowane w "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Wiadomo, gdzie zniknęła woda
Misja naukowa Insight zakończyła się w grudniu 2022 r., po tym jak lądownik przez cztery lata spokojnie nasłuchiwał "pulsu Marsa". W tym czasie sonda zarejestrowała 1 319 wstrząsów. Mierząc szybkość przemieszczania się fal sejsmicznych, naukowcy ustalili, przez jaki materiał najprawdopodobniej się przemieszczają.
- W rzeczywistości są to te same techniki, których używamy do poszukiwania wody na Ziemi lub do poszukiwania ropy i gazu – wyjaśnił w rozmowie z BBC prof. Michael Manga z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, który był zaangażowany w badania. Analiza ujawniła zbiorniki wody na głębokości od około 10 do 20 km w skorupie marsjańskiej.
Odkrycie to odpowiada na pytanie, gdzie podziała się cała marsjańska woda? Badania powierzchni planety - z jej kanałami i zmarszczkami - pokazują, że w czasach starożytnych na Marsie istniały rzeki i jeziora. Ale potem, przez trzy miliardy lat była to pustynia. Część tej wody została utracona w kosmosie, gdy Mars stracił atmosferę. Ale większość może być pod ziemią.
Jest woda, jest życie?
Naukowcy spodziewają się, że podobne zbiorniki do tego odkrytego przez Mars Insight będą znajdować się na całej planecie. Lokalizacja tej marsjańskiej wody gruntowej nie jest jednak dobrą wiadomością dla miliarderów z planami kolonizacji Marsa – zwraca uwagę BBC. Wywiercenie otworu o głębokości 10 km na Marsie byłoby trudne.
Odkrycie może również wskazywać na kolejny cel w trwających poszukiwaniach dowodów na istnienie życia na Marsie. - Bez ciekłej wody nie ma życia - powiedział prof. Manga. - Jeśli więc na Marsie istnieją środowiska nadające się do zamieszkania, mogą one znajdować się głęboko pod ziemią.
źr. BBC
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?