Naukowcy chcą ratować zagrożone zwierzęta. Stworzyli pierwszy na świecie zarodek kangura metodą in vitro

Marcin Koziestański
Australijscy naukowcy mają nadzieję odtwarzać zaginione gatunki zwierząt
Australijscy naukowcy mają nadzieję odtwarzać zaginione gatunki zwierząt Pixabay
Australijscy naukowcy poinformowali, że udało im się stworzyć pierwszy na świecie zarodek kangura metodą zapłodnienia in vitro i uznali to za kluczowy krok w kierunku ratowania zagrożonych wyginięciem torbaczy.

Naukowcy chcą ratować zagrożone gatunki

Zespół naukowców z Uniwersytetu Queensland poinformował, że zastosował tę technikę u kangurów szarych, których populację liczy się w milionach, mając na celu ewentualne wykorzystanie zapłodnienia in vitro u rzadziej spotykanych torbaczy.

Australia jest domem dla największej różnorodności fauny torbaczy na świecie, ale ma też najwyższy wskaźnik wymierania ssaków – powiedział w oświadczeniu główny badacz Andres Gambini.

„Naszym ostatecznym celem jest wspieranie ochrony zagrożonych gatunków torbaczy, takich jak koale, diabły tasmańskie, wombaty włochate i oposy” - dodał.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Zarodek kangura metodą in vitro

Naukowcy stworzyli zarodki za pomocą techniki polegającej na wstrzyknięciu pojedynczego plemnika bezpośrednio do dojrzałej komórki jajowej.

- Ponieważ kangury szare są w nadmiarze, zebraliśmy ich jaja i plemniki, aby wykorzystać je jako model do adaptacji technologii embrionalnych już stosowanych u zwierząt domowych i ludzi — powiedział Gambini. - Obecnie udoskonalamy techniki zbierania, hodowli i konserwacji jaj i plemników torbaczy - dodał.

Przy odpowiedniej współpracy, finansowaniu i postępie technicznym, poród torbaczy wspomagany zapłodnieniem in vitro może stać się możliwy w ciągu dekady - twierdzą naukowcy.

Całkowita liczba kangurów w Australii waha się od 30 do 60 milionów, a w celu utrzymania populacji pod kontrolą dokonuje się ich częstego odstrzału.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl