Pierwszą skuteczną metodę zapłodnienia in vitro zastosowano w przypadku nosorożców białych południowych.
Na ratunek ginącemu gatunkowi
Być może w ten sposób uda się naukowcom uratować przed wyginięciem ich kuzynów, nosorożce białe północne. Na świecie żyją tylko dwie samice tego gatunku.
Zespół projektu BioRescue, będący konsorcjum naukowców, wierzy, że leczenie zapłodnieniem in vitro (IVF) może być ratunkiem dla ginącego gatunku.
Zapłodnienie in vitro jest ugruntowane w przypadku ludzi i zwierząt domowych, takich jak konie i krowy, ale to pierwszy przypadek, gdy z sukcesem zastosowano je u nosorożców.
Mają żywe komórki ginącego gatunku
BioRescue twierdzi, że posiada żywe komórki 30 nosorożców białych północnych przechowywanych w ciekłym azocie i zamierza wykorzystać je w najbliższym czasie.
Było to całkowicie niezbadane terytorium i wszystko, od procedur po wymagany sprzęt, musiało zostać wynalezione, opracowane, wypróbowane i przetestowane – powiedział Thomas Hildebrandt, szef projektu BioRescue.
BioRescue doprowadziło do pierwszej na świecie ciąży nosorożca poprzez przeniesienie wytworzonego w laboratorium zarodka przy użyciu nosorożców białych południowych, których populacja wciąż liczy tysiące.
Wykorzystano zarodek nosorożca białego południowego i wszczepiono go matce zastępczej w rezerwacie Ol Pejeta w Kenii.
Nasienie pochodziło od samca nosorożca białego południowego z zoo w Salzburgu w Austrii, a zarodek pobrano od Elenore, nosorożca białego południowego żyjącego w zoo Pairi Daiza w Belgii.
Źródło: The INdependent
