Kłusownictwo nosorożców w RPA. Ograniczają proceder przez usuwanie rogów zwierzętom

Adam Kielar
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kłusownictwo nosorożców spadło w Republice Południowej Afryki dzięki usuwaniu im rogów – oznajmił minister leśnictwa, rybołówstwa i środowiska tego kraju, Dion George.

Kłusownictwo nosorożców w RPA

George powiedział, że w maju i czerwcu zgłoszono odpowiednio 21 i 22 kłusownicze odstrzały nosorożców w całym kraju, podczas gdy w 2023 r., w maju zastrzelono 42, a w czerwcu – 34 nosorożce.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 r. w RPA padło ofiarą kłusownictwa 229 nosorożców, z czego 191 zostało zabitych na terenach objętych ochroną przez państwo, a 38 – w prywatnych rezerwatach lub na farmach. W tym samym czasie w ubiegłym roku kłusownicy zastrzelili 231 nosorożców.

Minister uznał, że ta zmniejszona strata była spowodowana usuwaniem rogów nosorożcom w prowincji KwaZulu-Natal, a konkretnie w parku Hluhluwe iMfolozi, gdzie od kwietnia 2024 r. poddano zabiegowi ponad 1000 nosorożców. A właśnie w tej wschodniej prowincji dochodzi do największej liczby nielegalnych polowań.

Nosorożce w RPA zagrożone przez kłusowników

W RPA żyje 16 056 nosorożców, w tym 2 065 czarnych i 13 991 białych.

„Liczby te są porównywalne z szacunkami na koniec 2021 r., kiedy w kraju było 2 056 czarnych i 12 968 białych nosorożców. W 2023 r. w Republice Południowej Afryki było o 1 032 nosorożców więcej niż w 2021 r., pomimo kłusownictwa; w 2022 i 2023 r. odpowiednio 2,9 proc. i 3,2 proc. nosorożców w Republice Południowej Afryki padło ofiarą kłusownictwa” – powiedział minister.

Południowoafrykański kraj próbuje różnych sposobów, by chronić nosorożce. Również w tym roku rozpoczął program wstrzykiwania w rogi tych zwierząt substancji radioaktywnej, która jest wykrywana na przejściach granicznych przy próbie wywozu rogów z kraju.

Nielegalny odstrzał nosorożców napędzany jest popytem z Azji, gdzie rogi są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie ze względu na ich domniemane działanie lecznicze.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl