W zeszłym miesiącu nauczycielka w mieście Pune w zachodnich Indiach zauważyła, że jej sześcioletni syn jest zdenerwowany przy odrabianiu pracy domowej. „Wymazałam kilka słów i poprosiłam go, żeby je napisał. Założyłam, że był zły i dlatego nie trzymał ołówka prawidłowo” – powiedziała gazecie Indian Express.
Epidemia w miasteczku w Indiach
Nigdy nie przypuszczała, że trudności z trzymaniem ołówka mogą być pierwszym objawem zespołu Guillaina-Barrégo (GBS), rzadkiej choroby, w której układ odpornościowy atakuje komórki nerwowe, powodując osłabienie mięśni i paraliż.
W ciągu kilku dni chłopiec trafił na oddział intensywnej terapii, nie mogąc poruszać rękami ani nogami. W miarę pogarszania się jego stanu, stracił zdolność połykania, mówienia, a ostatecznie oddychania, co wymagało wsparcia respiratora. Obecnie wraca do zdrowia.
Chłopiec jest jednym z około 160 zgłoszonych przypadków GBS od początku stycznia w Pune. Odnotowano pięć podejrzeń o zgonach. Obecnie 48 pacjentów przebywa na intensywnej terapii, 21 jest podłączonych do respiratora, a 38 zostało wypisanych już ze szpitala.
Objawy i przyczyny GBS
GBS zaczyna się od mrowienia lub drętwienia stóp i dłoni, po którym następuje osłabienie mięśni i trudności w poruszaniu stawami. Objawy nasilają się w ciągu dwóch do czterech tygodni, zwykle zaczynając od ramion i nóg. Zgłaszany wskaźnik śmiertelności waha się od 3 do 13%, w zależności od ciężkości i jakości opieki zdrowotnej.
Wybuch w Pune wiąże się z patogenem o nazwie campylobacter jejuni , główną przyczyną zakażeń przenoszonych drogą pokarmową i największym czynnikiem napędowym GBS na świecie. Powiązanie między nimi odkryto w latach 90. na terenach wiejskich Chin, gdzie patogen był powszechny u kurczaków, a wybuchy GBS występowały co monsun, gdy dzieci bawiły się w wodzie zanieczyszczonej odchodami kurczaków lub kaczek.
Niedawno na całym świecie odnotowano ogniska związane z patogenem. Chociażby ostatnio w Peru odnotowano ponad 200 podejrzanych przypadków i co najmniej cztery zgony z powodu GBS, co skłoniło rząd do ogłoszenia krajowego stanu zagrożenia zdrowia.
Źródło: BBC