SPIS TREŚCI
Rosyjska armia w Ukrainie stała się niezwykle zależna od dostaw amunicji artyleryjskiej z Korei Północnej. Średnio Pjongjang dostarcza rosyjskim żołnierzom połowę potrzebnych im pocisków, ale niektóre jednostki są w 100 procentach zależne od północnokoreańskiej amunicji, donosi Reuters, powołując się na raporty rosyjskiej armii.
Reżim Kima zarabia głównie na amunicji
KRLD czerpie również korzyści z wysyłania tysięcy żołnierzy do walki i otrzymuje sprzęt wojskowy. Straty wśród północnokoreańskich żołnierzy są wysokie, szacuje się, że zginęło 4 000 z 11 000 wysłanych żołnierzy. Większość z nich walczyła w obwodzie kurskim. Jak zauważa KIDA, Korea Północna prawdopodobnie woli otrzymywać od Rosji dostawy barterowe niż pieniądze, a także „pomoc rzeczową i techniczną”, w tym zaawansowane technologicznie uzbrojenie, takie jak atomowe okręty podwodne i zaawansowane myśliwce. Wzmacnia to jej zdolności wojskowe i pomaga osiągnąć cele strategiczne.
Dostawy amunicji i innych produktów wojskowych, w tym pocisków artyleryjskich, ręcznych granatników przeciwpancernych, pocisków przeciwpancernych i balistycznych, KIDA oszacowała na 19,2 miliarda dolarów. Według jej analizy Korea Północna wysłała około 21 000 kontenerów do Rosji drogą morską, z dodatkowymi dostawami prawdopodobnie drogą lądową i powietrzną, poinformowała południowokoreańska agencja NK News, specjalizująca się w wiadomościach z KRLD.
Pjongjang zarobił również 630 milionów dolarów na transferach technologii i 280 milionów dolarów na swoich żołnierzach. Władze zabierają znaczną część pieniędzy, które Rosja płaci północnokoreańskim żołnierzom (około 2000 dolarów miesięcznie plus jednorazowa wypłata na start).
Dostawy koreańskie napędzają wojnę
Raport KIDA potwierdza niezależna analiza przeprowadzona przez Open Source Centre (dalej OSC) we współpracy z agencją Reuters. Reuters szacuje, że w okresie od sierpnia 2023 r. do marca 2025 r. Korea Północna wysłała do Rosji ponad 15 800 kontenerów amunicji. Korzystając ze zdjęć satelitarnych, naukowcy oszacowali, że 64 rejsy wykonane przez rosyjskie statki mogły dostarczyć od 4,2 do 5,8 miliona sztuk amunicji wyprodukowanej w Korei Północnej.
OSC informuje, że dostawy broni z Korei Północnej stanowią poważne wyzwanie strategiczne. Rosja utrzymuje ofensywne tempo, które podważa skuteczność zachodniej pomocy wojskowej dla Ukrainy. „Jeśli ten przepływ broni pozostanie niekontrolowany, może jeszcze bardziej przechylić szalę na korzyść Moskwy i zaostrzyć szersze zagrożenia dla bezpieczeństwa zarówno w Europie, jak i Azji Wschodniej” - informuje OSC.

źr. Newsweek, Reuters, The Moscow Times