Po tym, jak ktoś wziął prysznic w łazience, zostało małe jeziorko... Sytuacja ci znajoma? Zamiast wykłócać się z rodziną czy współlokatorem, kto tu jest winny, lepiej zbadaj sprawę bliżej i poszukaj wycieku.
Żywotność uszczelnień silikonowych bywa różna i zależy od tego, jak często używamy urządzeń sanitarnych, oraz od wentylacji łazienki. Po takim czasie od montażu możemy się spodziewać nieszczelności w fugach i uszczelkach kabiny prysznicowej, wanny bądź umywalki.
Jeśli jest jakaś nieszczelność, nie ma co zwlekać z naprawą, gdyż nadmiar wilgoci grozi grzybem (pleśnią), a ponadto zdecydowanie pogarsza wygląd łazienki.
Będziesz potrzebował takich sprzętów i materiałów: Silikon sanitarny - najlepszy jeśli chodzi o łazienkę, zawiera bowiem dodatki grzybobójcze. Warto wybrać produkt dobrze opisany przez producenta oraz zajrzeć na fora internetowe, gdzie być może ktoś umieścił ocenę danego środka.
Pistolet do silikonu - wielorazowego użytku. Taśma maskująca do zabezpieczenia powierzchni i uchronienia przed zbędnym zabrudzeniem drzwi, szyby itp. Miseczka wody wymieszanej z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Szmatka lub papier do wytarcia rąk i zabrudzonych miejsc.
1. Najpierw zerwij starą warstwę silikonu, zwracając szczególną uwagę na to, aby nie uszkodzić przy tym powierzchni brodzika. Najlepiej zastosuj środek do usuwania resztek silikonu. Kupisz go w sklepie z chemią budowlaną.
2. Zabezpiecz kabinę przed zabrudzeniem. Użyj do tego celu dwóch kawałków taśmy papierowej. Jeden naklej na szybę, drugi na plastik. Zostaw odkrytą jedynie szparę, którą zasilikonujesz.
3. Delikatnie naciskając spust pistoletu, nanoś silikon w szczelinę, w ilości dostosowanej do jej szerokości i głębokości. Pamiętaj, aby robić to starannie i sprawnie, bo silikon dość szybko schnie, a jego nadmiar trudno usunąć.
4. Wygładź powierzchnię silikonu. Najprościej - palcem zanurzonym w wodzie z mydłem, szamponem lub płynem do naczyń (chodzi o to, żeby silikon się nie kleił do palca). Jeśli nie chcesz się pobrudzić, zrób to elastyczną szpatułką.
5. Taśmę ochronną ściągnij zaraz po rozprowadzeniu silikonu. Jeśli tego nie zrobisz, taśma w miejscach zabrudzonych silikonem stwardnieje i będzie trudna do usunięcia.
6. Pamiętaj, że silikon utwardza się przez 2-3 dni. W tym czasie nie należy korzystać z brodzika. Jeżeli brodzik zamykany jest na drzwiczki, otwórz je, żeby była lepsza wentylacja.