Spis treści
Nawigacja GPS w samochodach
Pierwsze urządzenia do nawigacji GPS pojawiły się na początku XXI wieku i są one wyspecjalizowane w tej właśnie funkcji. Wymagają one regularnego wgrywania aktualnych map, gdyż urządzenia te nie posiadają zazwyczaj dostępu do internetu i komunikują się jedynie z satelitami za pomocą sygnału GPS. Niektórzy wciąż posiadają i kupują nawigacje, jednak współcześnie zdecydowana większość osób korzysta ze specjalnych aplikacji na smartfony.
W późniejszym czasie wiele aut zaczęło być wyposażanych w nawigację zintegrowaną. W takim przypadku wskazówki dojazdu wyświetlane są na wbudowanym w deskę rozdzielczą ekranie. Ma to wiele zalet i wad - niepotrzebne jest zewnętrzne urządzenie, jednak nie można zabrać go do domu, by w spokoju dokonać np. aktualizacji map.
Jak zaktualizować mapy GPS?
Zewnętrzne urządzenia do nawigacji kierowcy mają fabrycznie zainstalowane mapy zawierające trasy w całej Polsce, a nierzadko i Europie. Należy jednak pamiętać, że ich układ stale się zmienia. Jedne są zamykane, drugie otwierane, a jeszcze inne remontowane. Warto więc przeprowadzać aktualizację map systematycznie, aby uniknąć problemów podczas jazdy.
Nawigacje samochodowe korzystają z różnego oprogramowania, przez co sposoby aktualizacji ich map mogą znacząco się różnic w zależności od marki i modelu. Sposób postępowania jest jednak zazwyczaj podobny:
- Zainstaluj na komputerze oprogramowanie, dzięki któremu przeprowadzisz aktualizację map w nawigacji GPS. W instrukcji do urządzenia powinien znajdować się link lub kod QR do witryny, z której będzie można je pobrać. Jeśli go nie ma lub nie możesz go znaleźć, wystarczy w okno wyszukiwarki internetowej (np. Google) model urządzenia. Odpowiednia strona powinna pojawić się w pierwszych wynikach wyszukiwania.
- Podłącz urządzenie do komputera za pomocą przewodu. Powinien znajdować się w pudełku.
- Uruchom pobrany i zainstalowany na komputerze program, a następnie wybierz Aktualizuj. Opcja ta powinna znajdować się w menu głównym. Następnie wystarczy poczekać, aż proces aktualizacji map w nawigacji się zakończy. Trzeba pamiętać, że najczęściej do poprawnego przebiegu procesu wymagane jest połączenie z internetem.
Możliwe jednak, że posiadasz model nowocześniejszy, który może łączyć się z internetem domowym. W takim przypadku aktualizacja może ograniczyć się do wciśnięcia przycisku Aktualizuj w menu urządzenia podczas połączenia go poprzez Wi-Fi.
Aktualizacja map w nawigacji w samochodzie
Zadanie jest nieco trudniejsze, kiedy chcemy dokonać aktualizacji map nawigacji wbudowanej w komputer samochodowy. Nie da się go wziąć do domu i podłączyć do komputera, przez co wymagane jest posiadanie dodatkowego sprzętu. Jeśli nie jesteś użytkownikiem zaawansowanym, najlepszym pomysłem będzie udanie się do serwisu, który ma doświadczenie w takich zadaniach.
Jeśli jednak chcesz to zrobić sam, należy wykonać następujące kroki:
- Pobierz plik mapy ze strony producenta swojego auta. Aby znaleźć odpowiednią witrynę, warto w wyszukiwarkę wpisać swój model samochodu z dopiskiem „GPS” lub „mapy”.
- Zapisz plik na zewnętrzny nośnik pamięci i włóż go do odpowiedniego gniazda w aucie.
- Po uruchomieniu silnika na ekranie pojawi się komunikat o dostępnej aktualizacji, na którą trzeba zezwolić. Jeśli to nie następuje, należy znaleźć w menu odpowiednią opcję.
Uwaga! Podczas instalacji silnik powinien być włączony i nie należy go wyłączać aż do całkowitego zakończenia aktualizacji. Co więcej, pobranie map ze strony producenta może być płatne. Jeśli kupiłeś samochód z pakietem bezpłatnych uaktualnień, przed ściągnięciem może być wymagane wpisanie numeru VIN auta lub podanie specjalnego kodu, otrzymanego w momencie zakupu.
Współczesne nawigacje
Jeśli nie chcesz płacić za aktualizacje albo nie masz umiejętności, aby podjąć się zadania instalacji ich nowych wersji co jakiś czas, warto zdecydować się na nowoczesne rozwiązania. Nawigacja w smartfonie jest darmowa i zawsze aktualna, dzięki czemu nie trzeba się niczym przejmować. Wystarczy umieścić telefon w uchwycie, uruchomić odpowiedni program i ruszać w drogę. Co więcej, istnieje ich wiele rodzajów, m.in.:
- Mapy Google,
- Yanosik
- czy Mapy Apple,
dzięki czemu każdy może wypróbować kilka z nich i zdecydować, która opcja najbardziej mu odpowiada. Jeśli masz auto obsługujące Apple Carplay lub Android Auto, to jest to jeszcze łatwiejsze. Po podłączeniu smartfona za pomocą przewodu nawigacja będzie wyświetlać wskazówki i trasę na ekranie wbudowanym w deskę rozdzielczą samochodu.
Zobacz również:
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?