- Targi zawsze są po to, żeby wymieniać doświadczenia, spotykać się z ludźmi, ale przede wszystkim zapoznawać z nowymi technologiami. Zależy nam, aby gaz ziemny – jako paliwo do wytwarzania energii, ciepła czy surowiec do celów przemysłowych, wykorzystywać w sposób jeszcze bardziej efektywny i na szerszą skalę – wyjaśnia Wiesław Prugar.
Dlaczego warto postawić na gaz?
Członek Zarządu do spraw Upstream ORLEN S.A zaznacza, że transformacja energetyczna, przejście do całkowicie zeroemisyjnej energii to jeszcze długi proces.
- Gaz ziemny jako paliwo, które może stopniowo zastępować inne paliwa kopalne w zakresie wytwarzania energii, chociażby elektrycznej, czy ciepła, jest najlepszym rozwiązaniem. Po pierwsze, jego zastosowanie obniża emisję dwutlenku węgla o około połowę. Po drugie, jeżeli chodzi o proces inwestycyjny związany z wykorzystaniem gazu, jest on relatywnie mało kapitałochłonny i w związku z tym stosunkowo szybki do realizacji. Przez najbliższe 20 czy 30 lat gaz będzie nadal odgrywał dużą rolę – zaznacza Wiesław Prugar, dodając, że produkcja energii z instalacji zeroemisyjnych wymaga dodatkowych źródeł, które stabilizują OZE, kiedy nie świeci słońce, czy nie wieje wiatr.
Przedstawiciel grupy Orlen podczas tragów EXPO - GAZ był pytany przez dziennikarzy o to, jakie są powody słabnącego zainteresowania instalowaniem w gospodarstwach domowych instalacji odnawialnych źródeł energii. Dlaczego wiele osób woli założyć w domu przyłącze gazu, pomimo tego, że na panele fotowoltaiczne, czy pompy ciepła można otrzymać dofinansowanie?
- Gaz ziemny, z punktu widzenia użytkownika, jest paliwem bardzo komfortowym. Po zainstalowaniu urządzenia, które wytwarza energię cieplną w domu, w zasadzie nie mamy się czym martwić. Jest to bardzo czysty, sprawny, jednocześnie wysoko wydajny i relatywnie niskoemisyjny element generowania ciepła – wyjaśnia Wiesław Prugar. Biogaz paliwem przyszłości? Orlen będzie wspierał tego typu inicjatywy
Prezes Prugar odniósł się także do nowoczesnej technologii wytwarzania biometanu z biogazu. Przypomnijmy, że technologie te są cały czas dopracowywane. Czy biometan będzie w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie Polaków na paliwo gazowe?
- Aby wytworzyć biometan, musimy wykorzystać biomasę. Na razie nie mamy jednak takich ilości biomasy, abyśmy mogli całkowicie pokryć nasze zapotrzebowanie. Biometan będzie odgrywał ważną rolę. Na ten moment jednak trudno określić, na jakim poziomie będziemy mogli korzystać z biometanu w naszych sieciach, miksując biometan z gazem ziemnym - wyjaśnia prezes, dodając, że w Grupie Orlen funkcjonuje spółka BioEvolution, działająca na tworzącym się rynku biogazu i biometanu i inwestująca w jego rozwój.
- Na pewno Orlen będzie wspierał tego typu inicjatywy i będziemy się starać przyjmować, jak największe ilości tego paliwa do sieci gazowej - zapewnia prezes Prugar.
