
Po co mózgowi sen?
Sen pełni kluczową rolę dla pamięci i uczenia. W czasie snu informacje zdobyte w ciągu dnia są przetwarzane i utrwalane. Regularny odpoczynek wspiera koncentrację i efektywność umysłową. Brak snu obniża zdolność zapamiętywania – już 10 dni z mniej niż 6 godzinami snu powoduje pogorszenie funkcji poznawczych.
Patrz zdjęcie poniżej

Po co mózgowi nawodnienie?
Odpowiednie nawodnienie organizmu znacząco wpływa na funkcjonowanie mózgu. Nawet niewielkie odwodnienie organizmu może wpłynąć na pogorszenie zdolności poznawczych, powodować zmęczenie czy zaburzenia koncentracji uwagi. Zawartość wody we wnętrzu komórek nerwowych zmniejsza się wraz z wiekiem, natomiast ilość wody w przestrzeni międzykomórkowej nie zmienia się znacząco.
Patrz na zdjęcie poniżej

Czy jesteśmy wielozadaniowi?
Nie jesteśmy. multitasking jest efektywny? Przyczynia się do większej liczby błędów i generalnie gorszej jakości wykonania zadań. Co ciekawe, multitasking wpływa na to, w jaki sposób pracuje nasz mózg. Podczas pracy nad jednym zadaniem, obie strony kory przedczołowej odpowiedzialnej za skupienie, współpracują ze sobą w harmonii. W przypadku dwóch różnych zadań, poszczególne strony mózgu działają niezależnie. Powoduje to popełnianie aż trzykrotnie większej liczby błędów. Zamiast multitaskingu lepiej stosować pełne skupienie na jednym zadaniu w danym momencie zwiększa efektywność i poprawia jakość pracy.
Patrz zdjęcie poniżej

Co szkodzi mózgowi
Co nam szkodzi?
palenie papierosów (w tym bierne);
dieta bogata w cukier, alkohol, sztuczne barwniki i aromaty;
przejadanie się;
produkty typu fast food;
źle działają choroby: nadciśnienie, cukrzyca i nadwaga.
Patrz zdjęcie poniżej