Jerzy Skolimowski z nagrodą na Camerimage 2022 za całokształt twórczości. Kim jest słynny reżyser?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Jerzy Skolimowski jest jednym z naszych skarbów narodowych obecnych w kinematografii światowej.
Jerzy Skolimowski jest jednym z naszych skarbów narodowych obecnych w kinematografii światowej. krzysztof kapica
Podczas jubileuszowej trzydziestej edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE wybitny polski reżyser Jerzy Skolimowski został uhonorowany nagrodą za osiągnięcia życia. Nieprzypadkowo jego najnowszy film "IO" pokazano publiczności Camerimage. Wszak obraz "IO" jest polskim kandydatem do Oscara 2023. Kim jest Jerzy Skolimowski?

Kino pokochało Jerzego Skolimowskiego. Od wczesnych lat swojego życia Jerzy Skolimowski był związany z kulturą. Mając 11 lat młody Jurek wyjechał wraz z mamą do Pragi. Jerzy Skolimowski uczył się trzy lata w tamtejszym gimnazjum poznając między innymi Miloša Formana i Václava Havla. Jerzy zetknął się zatem z najlepszymi z najlepszych u naszych południowych sąsiadów.

Jerzy Skolimowski - kim jest?

Jerzy Skolimowski studiował polonistykę i etnografię na Uniwersytecie Warszawskim a także studia na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi, gdzie jego opiekunem artystycznym był sam Andrzej Munk. Pod jego opieką Skolimowski nakręcił pierwsze etiudy: "Oko wykol" (1960), "Erotyk" (1961) oraz "Pieniądze albo życie" (1961).

Można powiedzieć, że młody Skolomowski "Postawił się" Andrzejowi Wajdzie i Jerzemu Andrzejewskiemu, krytykując ich za podejście do młodzieży w scenariuszu do planowanego filmu.

On uważał, że

"Musi być boks, musi być jazz, musi być fajny facet, który ma skuter i spotyka fajne dziewczyny, udaje mu się albo nie i do tego ma czasem refleksje".

Panowie Wajda i Andrzejewski zaangażowali Skolimowskiego do prac scenariuszowych nad "Niewinnymi czarodziejami" (1960 r.).

Skolimowski wystąpił w tym filmie w roli młodego boksera, który ze względu na kontuzję łuku brwiowego zostaje odsunięty od walki, lecz pomny zemsty wdaje się w bójkę z lekarzem granym przez Łomnickiego i faktycznie zalewa się krwią.

Jerzy Skolimowski - Roman Polański

Drugi jego scenariusz, do filmu "Nóż w wodzie" (1961 r.), powstał we współpracy z Romanem Polańskim oraz Jakubem Goldbergiem. Można śmiało powiedzieć, że już wtedy widać było rękę mistrza.

Niestety, czasy w których zaczynał karierę, nie sprzyjały ludziom myślącym inaczej niż komunistyczna władza. Ze względu na krytykę czasów stalinizmu w "Rękach do góry" (zatrzymanych przez cenzurę komunistyczną) musiał emigrować z Polski do Wielkiej Brytanii.

Przemiany ustrojowe w Polsce pozwoliły mu powrócić w glorii chwały do Polski, bo świat pamiętał o nim cały czas. Wszak praca z Romanem Polańskim była przepustką do zachodniego świata na zawsze.

Jedni uważają, że Jerzy Skolimowski był outsiderem, polskim Jamesem Deanem, inni wręcz przeciwnie, wszak bardzo często współpracował z innymi artystami. Zapewne sam woli jak określa się go głosem swojego pokolenia czy nonkonformistą. W literaturze pojawia się też określenie twórczości Skolimowskiego jako "trzecia fala polskiego kina". Jakkolwiek na to nie patrzeć, Jerzy Skolimowski jest wybitną postacią polskiego i światowego kina.

Jerzy Skolimowski - "IO"

Najnowszy film Skolimowskiego, pt. "IO" to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, gdzie zdobył Nagrodę Jury na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym.

Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił, że obraz "IO" został polskim kandydatem do Oscara. W trakcie EnergaCAMERIMAGE 2022 film został zaprezentowany podczas pokazu specjalnego, na który zaproszeni zostali członkowie amerykańskiej Akademii Filmowej biorący udział w Camerimage.

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki w uznaniu zasług i bogatego dorobku legendarnego reżysera uhonorował Mistrza Nagrodą Filmową Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za osiągnięcia życia.

Jerzy Skolimowski otrzymał także nagrodę finansową, którą w całości postanowił przeznaczyć na promocję filmu "IO", by zwiększyć szanse na zdobycie nominacji do Oscara.

Dla kogo Żaby na Camerimage?

Przypomnijmy, że głównymi nagrodami przyznawanymi na festiwalu są Złota, Srebrna i Brązowa Żaba - przyznawane operatorom w konkursie filmów fabularnych (tzw. konkurs główny).

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl