Chrabąszcze majowe już się obudziły. Dorosłe wczepiają się we włosy, młode niszczą rośliny. Czy owady są groźne dla człowieka?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Chmary chrabąszczy widać w wielu regionach kraju. Po zmroku są uciążliwe dla ludzi.
Chmary chrabąszczy widać w wielu regionach kraju. Po zmroku są uciążliwe dla ludzi. pixabay.com/MolnarSzabolcsErdely/zdjęcie ilustracyjne
Chrabąszcze majowe uaktywniły się już w kwietniu, po fali wysokich temperatur. W sezonie wiosennym dorosłe ciemne osobniki pojawiają się w ogrodach lub na balkonach. Komu z nas nie przyczepił się do ubrania przynajmniej jeden? Choć nie są groźne dla człowieka, jego larwy mogą zaszkodzić uprawom. Mowa o pędrakach. Niszczą korzenie, hamują wzrost roślin, powodują wypadanie rozsad. Czy należy i da się ich pozbyć?

Spis treści

Czym są pędraki i jak wyglądają?

Pędraki to larwy chrabąszcza majowego i dla wielu rolników są uciążliwe. Proces rozwojowy owada trwa nawet kilka lat. Masowe rójki są cykliczne. Początkowo, małe pędraki, które wylęgną się z jaj, obcują w ziemi i żywią się pozostałościami roślin. W kolejnych latach ich apetyt wzrasta i zaczynają lubować się w korzeniach. Biolodzy zgodnie twierdzą, że larwy szkodzą najmocniej w 3. roku życia, zwłaszcza w czerwcu. Przepoczwarzenie się następuje dopiero w 4. lub 5. roku życia.

Wygląd pędraków jest charakterystyczny. Larwy są białe, zwinięte w literę C, ich odwłok ma ciemniejszy koniec. W tej formie rosną kilka lat, aby na końcu osiągnąć formę chrabąszcza. Dorosły osobnik mniej zagraża środowisku, można go rozpoznać po charakterystycznym trzepocie skrzydeł, podobnym do buczenia.

Pędraki mogą narobić wielu szkód

Pędraki chrabąszczy podgryzają korzenie roślin, dorosłe objadają liście i pąki drzew. Zwalczanie polega na otrząsaniu owadów z drzew i niszczeniu, na stosowaniu środków kontaktowych na owady dojrzałe i larwy. Spore ilości pędraków zjadają dziki i ptaki krukowate, tak definiują pędraki Lasy Państwowe.

Szkodniki te lubią glebę ciepłą, szczególnie w pobliżu lasów. Zaniedbanie trawnika, pozostawiony filc sprzyja występowaniu pędraków, można z kolei przeczytać w jednej z publikacji Polskiego Związku Działkowców w Gdańsku.

Problem pędraków dotyczy terenów rolnych, leśnych, ogrodowych. Białe owalne larwy stopniowo nabierają kształtów i rozmiarów. Najpierw żerują na drobnych korzeniach, ale w kolejnych latach całkowicie uszkadzają korzenie wielu sadzonek lub drzew. Po przejściu w dorosłego osobnika chrabąszcz majowy jest zmorą sadowników. Zamiast korzeni, obgryza wtedy liście, hamując rozwój wielu drzew.

Sposoby na pędraki. Czy możesz uchronić ogród lub pole przed plagą?

Pędraki schowane w ziemi często są niezauważalne. Oderwane kępy trawy? Ogrodnicy wskazują, że brązowienie trawników i ich osłabienie to zazwyczaj wina larw. Gdy ich ilość będzie duża, nie obejdzie się bez środków ochrony roślin. Wielu rolników i ogrodników walkę zaczyna jednak najpierw od niszczenia dorosłych owadów. W porze nocnej strąca się je z drzew na specjalnie przygotowany materiał, ograniczając tym samym dostęp samic do upraw, w których mogłyby złożyć jaja.

W przypadku młodych pędraków często porusza i przekopuje się ziemię, aby wynurzyć część larw na powierzchnię. Daje to ptakom dostęp do pożywienia, a rolnikom szansę na wyeliminowanie niechcianych gości z gleby. Specjaliści polecają także montaż stałego nawodnienia, grabienie trawników, a także używanie czarnej folii.

W tym roku niektóre nadleśnictwa będą prowadzić akcje zwalczania owadów. W woj. opolskim przeprowadzano opryski, co ma zapobiec plagom chrabąszcza. Jak podało Nadleśnictwo Opole, do 10 maja obowiązuje zakaz wejścia do lasu. Zabiegi w okresie majówki wykonali również leśnicy z woj. wielkopolskiego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chrabąszcze majowe już się obudziły. Dorosłe wczepiają się we włosy, młode niszczą rośliny. Czy owady są groźne dla człowieka? - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl