
Baselios Cleemis THOTTUNKAL, 53 lata, INDIE, Trivandrum
Jest najmłodszym kardynałem w Kościele katolickim, zatem będzie najmłodszym kardynałem na konklawe. Mianowany został razem z Filipińczykiem kardynałem Luisem Antonio Tagle przez papieża Benedykta XVI. Gdy Benedykt XVI ogłosił, że Thottunkal będzie wśród nowych kardynałów, wywołał spore poruszenie. Jest bowiem indyjskim duchownym rytu antiocheńskiego (wschodniej liturgii chrześcijańskiej, w której używa się języka syriackiego i malajalam). Od pięciu lat jest głową Kościoła Syromalankarskiego, który wywodzi się z tradycji św. Tomasza. Kościół ten uznaje zwierzchnictwo papieża Kościoła katolickiego. Ma ok. 400 tysięcy wyznawców w południowoindyjskiej prowincji Kerala. Właśnie z tego stanu pochodzi kardynał Thottunkal. Baselios Cleemis THOTTUNKAL, 53 lata, INDIE, Trivandrum

Norberto Rivera CARRERA, 71 lat, MEKSYK, arcybiskup Meksyku
Znany jest przede wszystkim z tego, że nałożył ekskomunikę na polityków, którzy poparli ustawę pozwalającą na usuwanie ciąży do 12 tygodnia. Jego decyzję poparł zresztą papież Benedykt XVI, przypominając jednocześnie, że każda aborcja wiążę się z nałożeniem ekskomuniki na tego, kto ją wykonał. Nim został kardynałem koordynował pracę organizacji katolickich i prorodzinnych, był też wykładowcą na Pontyfikalnym Uniwersytecie Meksykańskim w stolicy swojego kraju ucząc teologii dogmatycznej. W 1985 roku został biskupem Tehuacan, w 1995 roku objął stolicę arcybiskupią w mieście Meksyk. Do godności kardynalskiej został wyniesiony przez Jana Pawła II w lutym 1998 roku.

Edwin Frederick O'BRIEN, 74 lata, STANY ZJEDNOCZONE, wielki mistrz Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie
Kardynałem jest zaledwie od lutego 2012 roku. Barwna postać, znany w środowisku hierarchów. Urodził się w nowojorskim Bronksie. Szczęśliwie nie upominały się o niego gangi, wstąpił więc do seminarium duchownego. Wkrótce rozpoczął karierę w wojsku, gdzie uzyskał stopień kapitana. Na początku lat 70. służył w Wietnamie. Do dziś pielęgnuje silne związki z amerykańską armią. Był biskupem pomocniczym w Nowym Jorku, a następnie biskupem Baltimore. W sierpniu 201 roku został wielkim mistrzem zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Jest to dziś stowarzyszenie duchownych i świeckich, nie związanych ślubami zakonnymi, które działa w 40 krajach i pomaga katolikom w Ziemi Świętej, np. dotują w około 50% budżet patriarchy łacińskiego Jerozolimy.

Anthony OKOGIE, 77 lat, NIGERIA, Lagos
Ma na koncie wiele spektakularnych inicjatyw, dzięki którym zaskarbił sobie szacunek Nigeryjczyków. M.in. zaoferował swoje życie w zamian za życie muzułmańskiej kobiety-cudzołożnicy skazanej na śmierć. Akcja kardynała była skuteczna, kobietę wypuszczono na wolność. Kard. Okogie od roku jest emerytowanym arcybiskupem Lagos. Arcypasterzem w tym mieście był aż 39 lat. Pochodzi z królewskiego rodu ludu Yoruba. Gruntownie wykształcony, m.in. studiował teologię w Rzymie. Gdy w 1966 r. wrócił z Włoch do Nigerii, przyjął święcenia kapłańskie. Już w koloratce trafił na front toczącej się wówczas wojny domowej, udzielał wsparcia duchowego żołnierzom, tworzył dla nich specjalne programy radiowe. Później pełnił szereg funkcji duszpasterskich. Od 1973 r. był arcybiskupem Lagos. W 2003 r. Jan Paweł II mianował go kardynałem. Okogie uczestniczył w konklawe w 2005 r.