
Czy są tylko na drzewach?
Okazuje się, że ataku kleszcza możemy spodziewać się nie tylko w czasie przechodzenia pod wysokimi drzewami czy krzewami.
Pasożyty wspinają się na średnią wysokość od 120 do 150 centymetrów. Albo polują aktywnie albo oczekują na swoją ofiarę, by zeskoczyć na nią i wbić się w ciało.
Wyczuwają ciepło organizmów żywych z bardzo dużej odległości. Wyczuwają też amoniak i kwas masłowy czy wydychany przez nas dwutlenek węgla.

Jak pozbyć się kleszcza, gdy już zauważymy go na skórze?
Aby usunąć insekta, który wgryzł się w tkankę nie należy go wykręcać palcami! Koniecznie należy posłużyć się dobrą pęsetą lub innym, specjalnym urządzeniem stworzonym w tym celu.
Konieczne jest chwycenie pasożyta jak najbliżej skóry i wykręcenie go zdecydowanym ruchem. Eksperci podpowiadają, że kręcenie w którąkolwiek ze stron jest nieuzasadnione i nie ułatwia zadania. Pamiętajmy też, że do tej pory nie wymyślono jeszcze skutecznej szczepionki przeciw boreliozie.

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?
Gdy idziemy do lasu lub do parku, to zakładajmy długie spodnie oraz bluzę. Skarpetki wciągnijmy w nogawki i załóżmy jasną odzież, wtedy zauważymy czy chodzi po nas kleszcz.