Kodeks pracy 2018. Zmiany w kodeksie pracy 2018. Jakie zmiany w urlopach, premiach i umowach o pracę

pb, mm , JJ aip
Zmiany w kodeksie pracy 2018. Jakie zmiany w urlopach, premiach i umowach o pracę
Zmiany w kodeksie pracy 2018. Jakie zmiany w urlopach, premiach i umowach o pracę 123RF
W 2018 roku nastąpią zmiany w kodeksie pracy. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej prof. Marcin Zieleniecki zapowiada duże zmiany w systemie urlopowym oraz przydzielaniu premii uznaniowych. Mają być nowe rodzaje umów o pracę. Pracownicy bez wyjątku mają mieć 26 dni urlopu. Urlop na żądanie bezpłatny. Jakie dokładnie zmiany szykuje nam rząd?

Kodeks Pracy 2018. Jakie zmiany szykuje Rząd?

Zmiany w kodeksie pracy obejmą urlopy, premie, umowy o pracę. Rząd pracuje nad modyfikacją prawa, które niemal bez zmian obowiązuje od 40 lat. To ma być wielka reforma kodeksu pracy, bo obecny zdaniem rządzących jest przestrzały. Sytuacja na rynku pracy zmieniła się, a prawo zostało. Będą nowe rodzaje umów o pracę, nowe zasady premiowania, 26 dni urlopu dla wszystkich bez względu na staż pracy. Zmiany w kodeksie pracy mają być duże. Sprawdź, kto skorzysta na zmianach w kodeksie pracy.

Czytaj też: Planowane zmiany w kodeksie pracy. Kontrowersyjne przerwy na papierosa [rozmowa]

Kodeks pracy zmiany w 2018 roku

Prof. Marcin Zieleniecki w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną zapowiada szereg rewolucyjnych zmian mających uzdrowić rynek pracy. Zmiany przygotowała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, która przygotowuje poprawki już od roku. Ministerstwo chce namawiać do zawierania większej liczby układów zbiorowych z pracodawcą. Obecnie w Kodeksie Pracy wskazuje się 26-dniowy urlop, który po uzgodnieniu między przełożonym i pracownikami mógłby zostać skrócony do 20 dni lub wydłużony do 30. Ta liczba będzie podlegać negocjacjom przy zawieraniu układu zbiorowego.

Czytaj: Płaca minimalna 2018. Co się zmieni? Ile brutto? [STAWKI MIESIĘCZNA I GODZINOWA - 12.02.2018]

Kodeks pracy 2018. Zmiany dni wolne

W dodatku resort zapowiada, że dni urlopowe trzeba będzie wykorzystać w przysługującym nam roku. Nie będzie możliwości przetrzymywania ich na następny rok. W praktyce oznacza to, że pozostałe nam dni urlopowe będziemy musieli wykorzystać np. pod koniec roku. To jednak nie koniec zmian. Nie będzie możliwe również wykonywanie dodatkowo płatnej pracy dla innego podmiotu w trakcie urlopu wypoczynkowego. - Chodzi o sytuacje, gdy w trakcie korzystania z urlopu pracownik nie odpoczywa od pracy zarobkowej, tylko wykonuje ją dla innego podmiotu albo na innej podstawie prawnej. Urlop ma służyć wypoczynkowi - mówi prof. Zieleniecki dla Dziennika Gazety Prawnej.


Czytaj: Kodeks Pracy przejdzie rewolucję. Mniej dni urlopowych oraz niższe premie?

Kodeks pracy 2018. Zmiany urlopy i premie

Resort szykuje wielkie zmiany także w przypadku premii uznaniowych. Ministerstwo chce ograniczyć uznaniowe składniki pensji, a nowy Kodeks Pracy ma uregulować jaki procent części wynagrodzenia będzie uzależniony od decyzji pracodawcy. - Chodzi o to, aby ograniczyć patologie w zakresie wynagradzania poprzez zagwarantowanie, że stabilna płaca o określonej wysokości stanowi konkretny udział całego wynagrodzenia - dodaje prof. Zieleniecki.

MASZ PRAWO WIEDZIEĆ. Rzecznik ZUS: jak udokumentować okresy zatrudnienia

Luksusowa rezydencja Jana Kulczyka na sprzedaż

TOP 100 najlepszych firm na Pomorzu

W te niedziele 2018 roku sklepy będą zamknięte - daty

Abonament RTV 2018 - stawki, zniżki, terminy

Tyle zarabiają pracownicy w Polsce i regionie [lista płac]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kodeks pracy 2018. Zmiany w kodeksie pracy 2018. Jakie zmiany w urlopach, premiach i umowach o pracę - Dziennik Bałtycki

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
saponic
Obecnie w KP jest punkt mówiący o tym ,że warunki pracy na umowie nie mogą w zakładzie pracy być stanowione gorsze niż w kodeksie jak więc to się ma do możliwości ustanowienia 20 dni urlopowych skoro KP gwarantuje 26 dni. Po za tym wszystkim szczególnie w zakładach produkcyjnych prywatnych jest takie bezprawie wyzysk pracownika i kombinacje zarobkowe, że szkoda gadać , kiedy będziemy traktowani jak pracownicy UE??? i zarabiać tyle co oni??? bo ceny w sklepach są takie same u nas jak za granicą. Na wszystkich zmianach w KP zyskują tylko przedsiębiorcy a Polak nie ma nic do powiedzenia nas nikt o zdanie nie pyta a to my musimy żyć za najniższą krajową bo politycy mają nagrody i zarobki, które sami sobie regulują. Wstyd by wam było ciągle wspomagać tych co na wyzysku człowieka gromadzą majątek i jeszcze robią wszystko aby jak najmniej dać państwu. Z kimkolwiek rozmawiam tam w zakładach są przekręty a ludzie boją się zgłaszać bo kontrola dogaduje się z pracodawcą a nie pracownikiem , zakłamanie i łapówki grają tu największą rolę. We Francji najniższy zarobek 1700 euro a u nas 430 euro przepaść....
G
Gość
Większość Polaków zarabia głodowe pensje tzn.1550 zł na rękę i zakaz dorabiania spowoduje ,że nie będą się mogły utrzymać .
Wróć na i.pl Portal i.pl