Ogólnopolski Konkurs Social Innovation Relay jest podsumowaniem półrocznego projektu, w którym młodzież ze szkół ponadpodstawowych tworzy pomysły na innowacje społeczne, a następnie opracowuje biznesplany przedsiębiorstw społecznych. W trakcie finału zespoły uczniowskie prezentują swoje projekty przed panelem sędziów złożonym z przedstawicieli Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz Nationale-Nederlanden – jednego z partnerów projektu. Finaliści 8 edycji SIR przedstawili wiele ciekawych pomysłów w odpowiedzi na zdiagnozowane przez siebie problemy społeczne. Wśród nich pojawiły się m.in. kalendarz dla seniora, naturalne kosmetyki, mobilny generator prądu oraz urządzenie instalowane w śmietnikach wykrywające rodzaj odpadu.
Pierwsze miejsce zajął zespół The Patterns of Aid w składzie: Kinga Miszczak, Julia Lewczuk, Iga Kulawiak, Milena Szewczak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie pod opieką pani Sylwii Wójcik-Wilkołazkiej. Zwycięski zespół zaprezentował pomysł na kołdry dla osób bezdomnych, szyte z niepotrzebnych ubrań i tkanin.
Drugie miejsce przypadło zespołowi Kinetic Charge z Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie, w składzie Martyna Krzewińska, Julia Świątek, Sylwia Sierszeń, Andrzej Piguła pod opieką pani Justyny Kozłowskiej. Zespół zdobyły uznanie sędziów pomysłem mobilnego generatora prądu zamkniętego w postaci zegarka.
Na podium znalazł się również zespół Helping the elderly persons z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim w składzie: Emilia Łuska, Emilia Kwaśnik, Paulina Stokowy, Anna Paliga pod opieką Ewy Grzeni. Zespół zaprezentował pomysł wspomagający osoby starsze poprzez domową edukację cyfrową.
Partnerami projektu były firmy Nationale-Nederlanden oraz EY. W realizację zaangażowani byli również pracownicy firm, którzy prowadzili zajęcia nt. przedsiębiorczości społecznej w szkołach, mentorowali najlepsze zespoły i oceniali ich biznesplany.
Zwycięzcy polskiej odsłony konkursu zmierzą się z rówieśnikami z Europy i Azji na Social Innovation Relay Global Final online już w czerwcu br.
Laureatom i wszystkim zespołom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy!
Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości jest pozarządową organizacją pożytku publicznego, której celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do życia w warunkach gospodarki rynkowej oraz umożliwienie młodym ludziom zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych. Fundacja działa w ramach Junior Achievement Worldwide, najstarszej i najszybciej rozwijającej się na świecie organizacji zajmującej się edukacją ekonomiczną młodzieży, działającej obecnie w ponad 100 krajach. W 2024 r. organizacja Junior Achievement została nominowana już po raz trzeci do Pokojowej Nagrody Nobla.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.junior.org.pl