Konfederacja Lewiatan: obniżanie się bezrobocia to głównie efekt demografii

Agnieszka Kamińska
PAP
Opracowanie:
Mariusz Zielonka z Konfedracji Lewiatan: Długoterminowe obniżanie się bezrobocia to w głównej mierze efekt demografii, a nie nadzwyczajnego popytu na pracowników
Mariusz Zielonka z Konfedracji Lewiatan: Długoterminowe obniżanie się bezrobocia to w głównej mierze efekt demografii, a nie nadzwyczajnego popytu na pracowników 123 rf, mat. prasowe Konfederacji Lewiatan
Długoterminowe obniżanie się bezrobocia, to w głównej mierze efekt demografii, a nie nadzwyczajnego popytu na pracowników - wskazała Konfederacja Lewiatan w komentarzu do danych GUS.

Spis treści

Stopa bezrobocia w maju 2024 r. wyniosła 5,0 proc. wobec 5,1 proc. miesiąc wcześniej - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła zaś 776,6 tys. w porównaniu do 797,1 tys. osób miesiąc wcześniej.

Jak zauważył ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka opublikowany odczyt GUS ws. bezrobocia, to efekt wywołany głównie przez demografię.

Efekt demografii, a nie nadzwyczajny popyt na pracowników

"Bezrobocie po chwilowym, niewielkim wzroście na początku roku kontynuuje marsz w dół. W maju wyrównany został rekord z lata 2023 roku i stopa bezrobocia wyniosła 5 proc. Długoterminowe obniżanie się bezrobocia to w głównej mierze efekt demografii, a nie nadzwyczajnego popytu na pracowników" - wskazał.

Dodał, że według niego historyczny odczyt bezrobocia w maju może być spowodowany dobrą pogodą w tym miesiącu oraz dwoma długimi weekendami i wzrostem zapotrzebowania na pracowników sezonowych. "Oczywiście samo bezrobocie jest silnie regionalne, z wyraźnie wyższymi wskaźnikami na ścianie wschodniej Polski" - podkreślił Zielonka.

Firmy chcą utrzymać poziom zatrudnienia

"Gdy przyjrzymy się bliżej jakościowym badaniom pracodawców przez GUS, to widzimy, że w głównej mierze firmy mają zamiar utrzymywać w najbliższym czasie poziom zatrudnienia, co oznacza, że wszelkie wahania na rynku pracy, czy to wskaźnika bezrobocia czy zatrudnienia nie będą zwiastowały niczego nadzwyczajnego. Te miękkie badania potwierdzają też dane o wakatach zgłaszanych do urzędów pracy. Te w maju w skali miesiąca zmalały o blisko 4 tys." - dodał ekspert.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl