
Co zostało po dekadzie Gierka? Wbrew pozorom sporo...
Huta Katowice - koszt jej budowy rozpoczętej 15 kwietnia 1972 oszacowano na 25 mld złotych, ale jej rzeczywiste wydatki na tę inwestycję mogły być nawet dziesięciokrotnie wyższe, bo do legendy przeszły opowieści o marnotrawstwie i rozrzutności budowniczych. W szczytowym okresie na budowie pracowało świetnie opłacanych nawet 50 tys. ludzi. W 1978 roku a więc w schyłkowym okresie rządów Gierka zamknięto dopiero pierwszy etap budowy. Huta Katowice po różnych podziałach i wyłączeniach niektórych zakładów jak choćby Koksowni "Przyjaźń" ze struktury, w styczniu 2003 r. weszła w skład koncernu - Polskie Huty Stali S.A. pod nową nazwą "Oddział Dąbrowa Górnicza", ale już w październiku tego samego roku udziały Skarbu Państwa w Polskich Hutach Stali S.A. zostały sprzedane spółce LNM Holdings NV kontrolowanej przez hinduskiego biznesmena Lakshmi Mittala. Dwa lat później pozostałości po zakładanej w papierach na początku lat 70-tych potędze Huty Katowice weszły w skąd Mittal Steel największego koncernu stalowego świata.

Co zostało po dekadzie Gierka? Wbrew pozorom sporo...
Port Północny i Rafineria Nafty w Gdańsku. Relacje z ich budowy znał na pamięć każdy, kto oglądał codzienne wydania Dziennika Telewizyjnego. Materiały te ustępowały tylko relacjom i pieśniom z budowy Huty Katowice. W Porcie Północnym przeładowuje się do dziś głównie ładunki masowe, węgiel i ropę naftową oraz kontenery.
Z kolei rafineria ropy naftowej zlokalizowana w Gdańsku Rudnikach, wchodząca obecnie w skład Grupy Lotos, jest do dziś największą firmą na Pomorzu i drugą po Płocku pod względem przerobu rafinerią w Polsce.