Szef PO Borys Budka był we wtorek, 19 maja 2020 r., gościem Programu 3 Polskiego Radia. Po wygłoszeniu oświadczenia, przerwał rozmowę w „Salonie politycznym”, który trwał jedynie nieco ponad siedem minut, i opuścił audycję. Ostentacyjność polityka miała związek z aferą związaną z 1998 notowaniem listy przebojów i manipulacją utworem Kazika.
Chwilę wcześniej na antenie stacji RMF FM gościem był Krzysztof Czabański, że Rady Mediów Narodowych, do obowiązków której należy m.in. powoływanie i odwoływanie składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej. - Wszyscy troszczymy się o wolność słowa w mediach publicznych - zapewniał Krzysztof Czabański.
Jego zdaniem nie ma powodów do odwołania prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej. - Mamy do czynienia ze współczesnym rynkiem mediów, gdzie liczy się pewna narracja. Kiedyś być może nazywano propagandą, dziś narracją, czyli pewien sposób podawania wiedzy o świecie - powiedział Czabański.
Jak zauważa serwis press.pl Robert Mazurek, prowadzący poranną rozmowę w RMF, na koniec audycji poprosił o przyznanie mu dodatku za szkodliwość, bo musi zachować powagę w czasie takich rozmów, co nie jest łatwe.
Temat manipulacji na liście wokół piosenki Kazika trafił m.in. do dziennika "The Times". "Polska stacja muzyczna stanęła w obliczu ucieczki utalentowanych dziennikarzy i bojkotu artystów po tym, jak piosenka przeciwko partii rządzącej znalazła się na szczycie cotygodniowej listy ulubionych utworów" - napisali we wstępie Brytyjczycy z tego szanowanego medium.
Lider koalicjanta PiS w rządzie, szef Porozumienia Jarosław Gowin, napisał w oświadczeniu, że zdjęcie piosenki z listy, z rankingu prowadzonego od kilku dekad, to jest wydarzenie po 1989 r. bezprecedensowe. "To, co stało się z piosenką Kazika, oceniam jako zdecydowanie naganne".
Polskie Radio chce przeprowadzić audyt "Listy przebojów Trójki" z ostatnich lat.
Dziennikarz stacji Bartosz Gil (obecnie zawieszony) napisał w liście do dyrektora Trójki Tomasza Kowalczewskiego, że podczas ostatniego notowania nr 1998 (piątek, 15 maja 2020 r.) wyjątkowe rzeczy zaczęły się dziać dopiero po jego nocnym poleceniu, by "zrobić coś z tym Kazikiem". Wg serwisu press.pl naciski ze strony Kowalczewskiego potwierdza Piotr Metz, szef redakcji muzycznej "Trójki".
Zawieszony dziennikarz Trójki Bartosz Gil napisał w liście do dyrektora Tomasza Kowalczewskiego, że podczas ostatniego notowania nie wydarzyło się nic wyjątkowego. "Wyjątkowe rzeczy zaczęły się dziać dopiero tuż po nim, czyli od Pańskiego telefonu do Piotra Metza z prośbą o »zrobienie czegoś z tym Kazikiem«, a następnie po drugiej w nocy wiadomości z prośbą »Piotrze, dopilnuj aby piosenka o ktorej rozmawialismy nie byla na Antenie«" - napisał Gil cytowany przez press.pl.
Radio podało w poniedziałek, ile głosów wpłynęło na poszczególne utwory przed ich weryfikacją. Z przedstawionego zestawienia wynika, że na piosenkę Bartasa Szymoniaka "Wojownik z miłości" oddano 1487 głosów, a na piosenkę Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" - 1157.
I zrzuca winę na tajemniczego moderatora. - Moderator listy może dokonać selekcji głosów, polegającej na znalezieniu tych zgłoszeń, które wydają się oszukane. W tym momencie zaczyna się pewna uznaniowość - mówił podczas konferencji prasowej wicedyrektor Trójki Mirosław Rogalski. Przypomniał, że słuchacze nie wiedzą, ile głosów otrzymał wykonawca, bo prowadzący audycję nie podaje liczb.
W poniedziałek z Trójki odeszły Agnieszka Szydłowska oraz Agnieszka Obszańska. Także Jan Niebudek ogłosił, że ostatniego dnia kwietnia złożył wypowiedzenie. W sobotę z Trójki zdecydował się odejść Marek Niedźwiecki. Ze stacją pożegnali się także Hirek Wrona, Marcin Kydryński i Wojciech Mazolewski, lider formacji jazzowej WMQ, prowadzący audycję "Jazz fajny jest".
Tomasz Dereszyński, MuzoTok: Odrzucając wątki polityczne, warto się chyba zastanowić nad dalszą formą funkcjonowania tej listy, która wydaje się, w obecnych czasach, anachronizmem i wspomnieniem czasów PRL-u, w których kontakt z muzyką był możliwy tylko poprzez Polskie Radio i z prawdziwą popularnością piosenek w obecnych czasach niewiele mającą wspólnego.
A co na sam proces głosowania odpowiada radio? Stacja na swojej stronie internetowej wyjaśnia krok po kroku jak doszło do piątkowej manipulacji przy ustaleniu ostatecznych wyników głosowania.
Utwór Kazika "Twój ból jest większy niż mój" nie zajął pierwszego miejsca w 1998 notowaniu Listy Przebojów Trójki. Według głosów słuchaczy wygrać powinna piosenka "Wojownik z miłości" Bartasa Szymoniaka - byłego wokalisty zespołu Sztywny Pal Azji. Mimo że "Wojownik z miłości" zdobył o wiele więcej głosów niż utwór Kazika, prowadzący Listę Przebojów Trójki zdecydował o jego ręcznym zrzuceniu aż na szóstą pozycję. Sprawdzenie logów w systemie informatycznym pozwoliło na szczegółowe wyjaśnienie sprawy" czytamy w oświadczeniu.
Jak napisano dalej, "eliminacją głosów, co do których są wątpliwości, zajmował się asystent Marka Niedźwieckiego, który ręcznie eliminował takie głosy".
W dalszej części oświadczenia opisano jak doszło do zmian dokonanych ręką moderatora. Nie wiadomo w sumie, kto tym moderatorem był tego feralnego piątku.
Jak konkluduje stacja w oświadczeniu "Lista Przebojów Programu Trzeciego nie ma obecnie formalnego regulaminu, co ogranicza możliwość odwołania się od decyzji moderatora. W wyniku sprawdzenia logów systemu okazało się, że tylko w ciągu ostatnich 20 wydań aż 16 razy moderator dokonywał ręcznych ingerencji już po etapie odjęcia głosów uznanych za fałszywe".
Wydaje się, że sprawa musi mieć ciąg dalszy. Na razie władze stacji twardo stają przy swoim i nie widzą żadnej winy po swojej stronie. Jeśli, jak podaje stacja, dochodziło do manipulacji lub prób oszustw, sprawa powinna trafić do prokuratury. Wyjaśnienia wymaga też wątek nacisków telefonicznych. Kluczowa tu będzie rola zeznań dyrektora stacji i szefa muzycznego Trójki.
We wtorek po południu odblokowano serwis internetowy z listą zamieszczając wyniki 1998 notowania.
Notowanie 1998 - wyniki
- 1. Bartas Szymoniak WOJOWNIK Z MIŁOŚCI
- 2. Deep Purple THROW MY BONES
- 3. The Cure IT CAN NEVER BE THE SAME (LIVE)
- 4. Kazik TWÓJ BÓL JEST LEPSZY NIŻ MÓJ
- 5. The Rolling Stones LIVING IN A GHOST TOWN
Tymczasem jak podaje serwis wirtualnemedia.pl Kazik Staszewski wysłał do Polskiego Radia maila z żądaniem wycofania jego piosenki „Twój ból jest lepszy niż mój” z Listy Przebojów Trójki. Na oficjalnym fanpage’u facebookowym Kultu zamieszczono treść tego maila i zdjęcie pokazujące, że został wysłany.
POLECAMY: Kazik "Hej czy nie wiecie" live
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?