Lublin: Takich operacji jeszcze nie było. Lekarzy wspiera wirtualna rzeczywistość

Gabriela Bogaczyk
Chirurdzy naczyniowi z SPSK1 jako jedni z pierwszych w Polsce podjęli się spektakularnej operacji w 3D. Jej innowacyjność polega na pionierskiej technologii obrazowania, dzięki której lekarze - ubrani w specjalne gogle - mogą zobaczyć operowany obszar w formie wyświetlanych hologramów. W tym przypadku był to tętniak aorty brzusznej.

- Od dawna poszukiwaliśmy metod rzeczywistej wizualizacji, która w wiarygodny sposób odwzoruje warunki anatomiczne w ciele konkretnego człowieka na obraz, który będziemy w stanie przybliżać, oddalać, przewracać, dotykać. Do tej pory robiliśmy to na płaskim ekranie na podstawie badań diagnostycznych wykonanych przed zabiegiem operacyjnym - opisuje dr hab. n. med. Marek Iłżecki z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii szpitala klinicznego przy ul. Staszica w Lublinie.

- Teraz wchodzimy jakby w inny wymiar. Dzięki innowacyjnemu systemowi obrazowania w 3D, po raz pierwszy udało nam się przenieść ten obraz w wirtualną rzeczywistość. Ubrani w specjalne gogle widzimy w powietrzu operowany obszar w formie wyświetlanych hologramów. Tę strukturę przestrzenną, którą mamy przed sobą, możemy dowolnie oglądać pod różnym kątem, obracać, oceniać wszelkie struktury i zagłębienia. Wkraczamy na zupełnie inny poziom diagnostyczny.

Dr Iłżecki, dr. n.med. Grzegorz Borowski i lek. Michał Małysza przeprowadzili we wtorek operację tętniaka aorty brzusznej z wykorzystaniem technologii trójwymiarowej wizualizacji. Była to jedna z pierwszych w kraju takich operacji. Aplikacja CarnaLife Holo została stworzona przez krakowską firmę MedApp z Krakowa. - Z pomocą gogli lekarz widzi w przestrzeni rzeczywistej trójwymiarowy hologram odzwierciedlający strukturę obrazowanego obszaru anatomicznego. Użytkownik może wchodzić w interakcję z wyświetlanym hologramem, między innymi obracając go, skalując, przemieszczając, czy też wchodząc we wnętrze struktur anatomicznych – przy pomocy gestów i komend głosowych - czytamy na stronie firmy.

Wykorzystanie innowacyjnej technologii wpływa na skrócenie czasu operacji i daje szansę na zwiększenie dokładności przeprowadzenia zabiegu ze względu na większą dostępność informacji obrazowej. Obraz wyświetla się w formie trójwymiarowej.

- Nie dość, że widzę tego tętniaka, to niemalże mogę do dotknąć. Mam wrażenie, że trzymam go w dłoni. Do tej pory było to poza naszą percepcją - przyznaje lubelski chirurg.

Specjaliści są zdumieni jakością wizualizacji, ponieważ są w stanie dostrzec najmniejsze zagłębienia. Podkreślają, że to narzędzie wirtualne zostało skonstruowane pod możliwości ludzkiego mózgu. - Wirtualny obraz jest tak wiarygodny, że zaciera się nam granica między rzeczywistością, a światem wirtualnym - dodaje dr hab. M. Iłżecki.

Przeprowadzanie takich operacji jest krokiem milowym w leczeniu pacjentów za pomocą telemedycyny. Według lekarzy, to dopiero ułamek tego, co w przyszłości będziemy mogli sobie wyobrazić. - Dzieli nas niemal krok od tego jak dzięki technologiom telemedycznym będziemy mogli wykonywać operacje na odległość z dowolnej półkuli Ziemi, bo lekarz niemal za rękę będzie mógł prowadzić i instruować chirurga znajdującego się w sali operacyjnej, oglądając jednocześnie trójwymiarowy obraz przed sobą - zauważa nasz rozmówca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl