Łupież: przyczyny, objawy, leczenie. Domowe sposoby na łupież

red
Łuszczący się naskórek głowy i swędzenie skóry głowy to objawy łupieżu. Jak z nim walczyć? Zanim udamy się do lekarza, możemy spróbować zwalczyć go domowymi sposobami.
Łuszczący się naskórek głowy i swędzenie skóry głowy to objawy łupieżu. Jak z nim walczyć? Zanim udamy się do lekarza, możemy spróbować zwalczyć go domowymi sposobami. Pixabay.com
Łupież jest chorobą skóry głowy polegająca na łuszczeniu naskórka. Objawia się drobnopłatowym złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka z mniej lub bardziej nasilonym łojotokiem skóry. W walce z łupieżem możemy zdać się na naturalne sposoby, a jeśli to nie pomoże nieunikniona będzie wizyta u dermatologa.

Przyczyny łupieżu
Łupież to powszechnie występujące schorzenie skóry, które objawia się jej intensywnym łuszczeniem. Głównym winowajcą tego stanu jest grzyb z rodziny drożdżaków, który bytuje na skórze naszej głowy i żywi się sebum, wydzielanym przez jej gruczoły łojowe. Rozwój kolonii drożdżaków Pytyrosporum ovale przebiega najszybciej u posiadaczy skóry przetłuszczającej się, cierpiących na łojotok. Im więcej sebum wydziela skóra, tym szybciej rozmnaża się grzyb i tym większe spustoszenie w postaci stanów zapalnych powoduje. Głowa pokrywa się wtedy warstwami odchodzącej skóry, która po złuszczeniu osiada na włosach pod postacią biało-żółtych płatków.

Przyczyną łupieżu jest także sucha skóra. Problem ten pojawia się szczególnie zimą, kiedy w ogrzewanych pomieszczeniach powietrze wysusza się. Kolejną przyczyną występowania łupieżu może być także łojotokowe zapalenie skóry. Skóra głowy jest wówczas czerwona, tłusta, pokryta łuszczącymi się białymi lub żółtymi płatami martwej warstwy. Wygląda to bardzo nieestetycznie, wówczas potrzebna jest wizyta u dermatologa.

Wizyty u dermatologa wymaga także łuszczyca i egzema, ich objawami jest także łupież.

Jakie są objawy łupieżu?
Białe, tłuste płatki martwego naskórka, które rozproszone są na włosach, ramionach oraz swędzącej, łuszczącej się skórze głowy, tak wygląda i objawia się łupież. Łupież, zanim opadnie na nasze barki, ściśle trzyma się skóry i daje widoczne objawy stanu zapalnego. Nazywamy go łupieżem tłustym, ze względu na to, że ma swoje źródło w silnym łojotoku, a osiadające na włosach łuski są tłuste i wilgotne. O wiele powszechniejszy jest jednak łupież suchy (zwykły), powodowany łagodnym łojotokiem. Jego efektem są setki srebrzystobiałych drobinek łuszczącej się skóry, które spadają z głowy przy każdym odrzuceniu włosów w tył czy chociażby przeczesaniu ich palcami. Tego rodzaju łupież dosłownie sypie się z włosów, choć nie daje innych dostrzegalnych objawów stanu zapalnego. Symptomem odczuwalnym jest natomiast swędzenie skóry głowy.

Leczenie łupieżu. Jak leczyć łupież?

W leczeniu łupieżu możemy wykorzystać domowe sposoby, ale jeśli to nie pomoże, należy udać się do specjalisty dermatologa.

  • Stosuj techniki relaksacyjne. Stres wpływa na ogólny stan organizmu, także wzmaga złuszczanie się naskórka.
  • Odpowiednia higiena. Zalecane jest częste mycie włosów, lecz łagodnymi szamponami.
  • Ogranicz stosowanie kosmetyków do stylizacji włosów. Nadmiar lakieru, pianki, żelu może spowodować rozwój łupieżu.
  • Zdrowa dieta korzystnie wpływanie na stan skóry głowy. Musi być bogata w cynk, witaminy z grupy B oraz kwasy tłuszczowe.

Leczenie łupieżu wymaga cierpliwości i systematyczności. Zazwyczaj, by wyleczyć łupież, wystarczy zastosować szampon przeciwłupieżowy, który może zawierać składniki, takie jak cynk, kwas salicylowy, ketokonazol. Mają one działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne oraz opóźniają proces łuszczenia.

Rodzaje łupieżu. Jak je rozpoznać?

Łupież zwykły (suchy)
Ten rodzaj łupieżu występuje najczęściej. Zwykle dotyka dzieci oraz młodzież. Nie powoduje stanów zapalnych, jednak gdy zostanie zaniedbany może przekształcić się w łupież tłusty.

Łupież tłusty (łojotokowy)
Występuje on równie często. Przekształca się z łupieżu zwykłego (suchego) w postać tłustych łusek występujących na powierzchni skóry. Zmianom tym często towarzyszy świąd skóry. W zaawansowanym stadium może dojść nawet do łysienia. Odmiana ta częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

Łupież pstry
Lokalizuje się zwykle w okolicach klatki piersiowej. Cechą charakterystyczną tego łupieżu jest żółto – brązowe zabarwienie zmian. Często zmianom tym towarzyszy uciążliwy świąd skóry. Łupież pstry na tendencję do nawrotów.

Łupież rumieniowy
Jego najczęstszą lokalizacją są pachwiny, z kolei u mężczyzn okolice moszny. Łupież rumieniowy występuje w postaci plam o różowej lub brunatnej barwie. Jest trudny do leczenia.

Łupież biały
Występuje w postaci białych plam, najczęściej zlokalizowanych w okolicach kończyn oraz twarzy. Często dotyczy osób młodych.

Łupież różowy Giberta
Posiada raczej łagodny przebieg. Zmiany skórne najczęściej występują na klatce piersiowej i kończynach. Ta odmiana łupieżu zwykle ustępuje sama po około 4-6 tygodniach.

Czynniki ryzyka, które mogą powodować łupież

Należą do nich:

  • płeć – bardziej podatni na łupież są mężczyźni, bowiem to oni wydzielają więcej łoju, który daje idealne środowisko do pojawienia się łupieżu.
  • wiek – łupież rzadko występuje u osób starszych oraz dzieci
  • szybko przetłuszczająca się skóra głowy i włosy
  • niewłaściwa dieta
  • choroby ogólnoustrojowe – związane w układem nerwowym, permanentny stres, stan pozawałowy i po wylewie

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
monikaa

Polecam też maseczkę na włosy przed myciem żółtko, kilka kropel oleju konopnego ediit , kilka kropel cytryny. Maseczkę o konsystencji majonezu wetrzeć w skórę głowy na pół godziny przed myciem, owinąć głowę ręcznikiem. umyć szamponem capillus przeciwłupieżowym nie używać odżywki.Kurację stosować w miarę potrzeby także na inne problemy z włosami i skóra głową jak łuszczyca > szampon jak i olejek editt znajdziecie na www konopiafarmacja pl na łuszczycy skóry pomoże maść konopna retter za 36,90 zł mam wszystko sprawdzone polecam !!!

A
Arek
19 marca, 11:19, tortilla:

Jak ma sie łupież pstry to porady z artykułu są nic nie warte, tu potrzeba dermatologa i terapii przeciw grzybicy.

28 kwietnia, 11:37, Marcin:

Tzn jakiej terapii

Maściami przepisanymi przez dermatologa i ewentualnie np. szampinami na lupiez pstry jak pityver

M
Marcin
19 marca, 11:19, tortilla:

Jak ma sie łupież pstry to porady z artykułu są nic nie warte, tu potrzeba dermatologa i terapii przeciw grzybicy.

Tzn jakiej terapii

t
tortilla

Jak ma sie łupież pstry to porady z artykułu są nic nie warte, tu potrzeba dermatologa i terapii przeciw grzybicy.

Wróć na i.pl Portal i.pl