
Froebel.pl
Program wychowania przedszkolnego „Dar Zabawy” powstał na podstawie koncepcji niemieckiego pedagoga Friedricha Froebla sprzed ok. 200 lat. Do lubelskich warunków dostosował go naukowiec z UMCS. Polega na nauce poprzez uprawianie małego ogródka, prace porządkowe i układanie specjalnych klocków. – Podczas zabawy dzieci mogą wspólnie kreować liderów, uczą się myślenia przestrzennego – tłumaczy właściciel firmy Froebel.pl, Rafał Iskra. Od sierpnia 2014 roku program jest realizowany w kolejnych przedszkolach w Lublinie, Białymstoku, Poznaniu i Wrocławiu.

Hydros
Zespół konstruktorów z Politechniki Lubelskiej właśnie przygotowuje pojazd Hydros. Maszyna ma wystartować w prestiżowym Shell Eco Marathon w Rotterdamie. - Jest już projekt, teraz czas na wykonanie części – mówi Tytus Tulwin ze Studenckiego Koła Naukowego Napędy Lotnicze. Pojazd elektryczny Hydros ma działać tak, żeby maksymalnie zminimalizować straty energii.

Cztery makiety Lublina, obrazujące różne etapy rozwoju miasta na przestrzeni wieków, powstały przy współpracy z Google. Mapę 3D można znaleźć na stronie Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN. - Na podstawie map stworzyliśmy też przewodnik turystyczny na telefony komórkowe – mówi Łukasz Kowalski z Ośrodka Brama Grodzka. – Ostatnio makiety zagrały też w animowanym filmie na podstawie kryminałów Marcina Wrońskiego – dodaje Łukasz Kowalski.

Elektrownia wiatrowa z turbinami pionowego obrotu powstała w miejscowości Kodeń, w oparciu o patent lubelskich pasjonatów z wykształceniem technicznym. Można w niej wyprodukować więcej energii niż w zwykłych wiatrakach. Twórcy mają pomysły wykorzystania jej np. do napędzania statków.