Matura 2018 [POLSKI - PODSTAWA] - odpowiedzi i arkusz pytań ...
1. Czy tęsknota buduje czy niszczy ludzkie życie?
Należało się odnieść zarówno do podanego fragmentu "Lalki", jak i do całości powieści, a także odwołać się do innego tekstu kultury.
2. Interpretacja wiersza Ernesta Brylla "Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają".
"Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają
I co chwila nam ziemia pęka pod stopami
A te okrawki
Kraju na którym stoimy
Z hukiem od siebie w ciemność odpływają
Bądźmy dla siebie bliscy kiedy się boimy
Gdy byle kamyk może poruszyć lawiny
Bądźmy dla siebie bliscy kiedy ciemne góry
Odpychają nas nagle swoim ciałem zimnym
Bądźmy dla siebie wierni kiedy rosną mury
Bo tyle w nas jest siebie ile ciepła tego
Które weźmiemy od kogoś drugiego
A drugi od nas weźmie i w sobie zatai
Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają"
Na Opolszczyźnie zdecydowana większość maturzystów wybrała "Lalkę" Prusa.
- Zaskoczenie było, bo spodziewaliśmy się trudniejszego tematu - mówi Aleksandra Lazik z III LO w Opolu. - Do "Lalki" każdy był przygotowany. Ta lektura była "klepana" tysiąc razy, więc wszystko poszło dobrze. Dla mnie polski to najgorszy egzamin i cieszę się, że mam go już za sobą.
- Czytałem "Lalkę" i nawet mi się podobała. Temat był bardzo fajnie sformułowany. Dla mnie tęsknota jest siłą budującą o tym pisałem - mówi Michał Pason z III LO.
- Szczegółowo omawialiśmy "Lalkę", temat był przyjemny, więc nie miałem problemu ani z odniesieniem się do całości utworu, a ni z odwołaniem do innego tekstu literackiego. W moim przypadku była to III część "Dziadów" - dodaje Jędrzej Madej z tej samej szkoły.
Maturzyści rzadko wybierają temat z poezji, bo uważają go za trudny. Weronika z V LO na pewno jest w mniejszości. - Od początku nastawiałam się na interpretację tekstu lirycznego. Jeszcze w przeddzień egzaminu czytałam różne wiersze. Ten Brylla bardzo mi się podobał, jest krótki, ale bardzo wdzięczny i dający duże możliwości - mówi Weronika.
Maturzystom nie sprawiła kłopotu także pierwsza część egzaminu, w której trzeba wykazać się zrozumieniem tekstów nieliterackich. Jednym z nich była laudacja przy okazji nadania doktoratu honoris causa Tadeuszowi Różewiczowi.
W poniedziałek kolejny obowiązkowy egzamin - matematyka na poziomie podstawowym. Ścisłowcy raczej się nim nie przejmują, humaniści przed nim drżą i zapowiadają, że weekend poświęcą na rozwiązywanie starych arkuszy maturalnych.
ZOBACZ TAKŻE
Matura 2017 polski podstawowy
Matura 2016 polski podstawowy
Matura 2015 polski podstawowy