Michał Krupiński zrezygnował z funkcji prezesa banku Pekao, chce pracować za granicą. [Zarobki prezesa banku]

AIP
fot. Bartek Syta/ Polska Press
Michał Krupiński zrezygnował z funkcji prezesa banku Pekao. Oficjalnym powodem jest chęć kontynuowania kariery poza Polską. Rada Nadzorcza przyjęła w piątek także rezygnację wiceprezesów: Michała Lehmanna, który nadzorował Pion Operacji i Usług oraz Piotra Wetmańskiego, nadzorującego Pion Strategii.

"Prezes Banku Pekao Michał Krupiński złożył rezygnację z pełnionej funkcji ze skutkiem natychmiastowym. Rada nadzorcza powołała na to stanowisko dotychczasowego wiceprezesa Marka Lusztyna, który do czasu uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego będzie kierował pracami zarządu" - czytamy w komunikacie banku.

Wraz z Krupińskim z banku odeszli wiceprezesi - Michał Lehmann i Piotr Wetmański.

Do zarządu banku dołączył Marcin Gadomski, który będzie sprawował nadzór nad obszarem ryzyka.

Michał Krupiński kierował bankiem Pekao od czerwca 2017 roku. Wcześniej, przez rok, był prezesem zarządu PZU, a od 2011 r., prezesem zarządu Merrill Lynch Polska i szefem bankowości inwestycyjnej dla Europy Środkowej i Wschodniej w Bank of America Merrill Lynch. W latach 2008 - 2011 pełnił funkcję Alternate Executive Director - członka rady dyrektorów Banku Światowego w Waszyngtonie. W przeszłości był też podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

W połowie 2018 roku pensja prezesa banku Pekao Michała Krupińskiego została obcięta ze 160 tys. do 70 tys. złotych miesięcznie. Taką decyzję podjęli akcjonariusze, którzy uznali, że skoro bank został upaństwowiony, to musi podlegać pod zasady wynagrodzeń obowiązujące w spółkach Skarbu Państwa. W latach 1999–2017 Pekao był kontrolowany przez UniCredit. 7 czerwca 2017 roku zarząd nad bankiem przejęły spółki Skarbu Państwa - Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju.

Komentatorzy zwracają uwagę, że zmiany w Pekao mają miejsce tuż po podpisaniu nowej umowy koalicyjnej przez Zjednoczoną Prawicę - PiS, Solidarną Polskę i Porozumienie. Jeszcze w trakcie negocjacji partyjnej umowy radio RMF informowało, że do Zbigniewa Ziobry (lidera Solidarnej Polski) popłynęły sygnały, że może stracić wpływ na przykład nad bankiem Pekao SA, gdzie pracuje jego brat Witold albo na ubezpieczeniową spółkę Link4, gdzie pracuje jego żona Patrycja.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Normalnie Geniusz

No no... W wieku 26 lat zasiadał w radzie dyrektorów Banku Światowego... Normalnie geniusz - taka ducha zaraz po studniach :)) Żenada :(

N
Nunulek

Ojczyznę Dojną, racz nam dać Panie!

G
Gość

To przestępca, który na kiwnięcie palcem prezesa chciał zdefraudować nasze pieniądze. [wulgaryzm] z takim bankiem !!!

p
podatnik

Nowy, dobrze przygotowany do działania zgodnie z włoskim południem , gwarantuje ,ze drugiej wpadki z dwiema wieżami nie będzie?

Wróć na i.pl Portal i.pl