24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zabili Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich sześcioro dzieci. Była to kara za ukrywanie Żydów. Muzeum w Markowej uczciło pamięć ofiar tej tragedii. Na grobie Ulmów na cmentarzu parafialnym zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Także pod pomnikiem dedykowanym Ulmom w muzealnym Sadzie Pamięci oraz na cmentarzu w Jagielle-Niechciałce, gdzie pochowani są ukrywani przez tę markowską rodzinę Żydzi z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów. Z uwagi na obecną sytuację w kraju, uroczystość musiała być znacznie okrojona. Wzięli w nich udział dyr. Muzeum Polaków Ratujących Żydów dr Anny Stróż-Pawłowskiej, jako organizator uroczystości oraz wójt Markowej Mirosław Mac, gospodarz miejsca.
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Obchody w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej [ZDJĘCIA, FILM]

W Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej koło Łańcuta obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Uroczystości odbywały się w 76. rocznicę tragicznej śmierci patronów muzeum - Rodziny Ulmów z Markowej.
Podaj powód zgłoszenia
w
Różnie bywało.
Jedni ratowali, a inni donosili aby mogli rabować pożydowskie majątki.
Element zwłaszcza siedzący na wynajmowanych komorach był zawsze nieobliczalny bo szukał zdobycia łatwego majątku.
Poczytajcie na necie „Zagłada domu Trynczerów”
G
To jest teraz najważniejsza wiadomość tygodnia zapewne !!
L
Po tym wszystkim co spotkało po wojnie resztę ludzi....
Zapewne już by nie ratowali. Smutne ale jak prawdziwe.