Nikt na świecie nie jest w stanie zagwarantować cyberbezpieczeństwa na 100 procent

Materiał informacyjny w ramach kampanii edukacyjnej „Cyfrowa Przyszłość Polski”
Sztuczna inteligencja nie jest już wizją rodem z filmów science-fiction, lecz innowacją, która coraz śmielej wkracza do naszego życia. Mimo to, wiele aspektów tego zagadnienia pozostaje jeszcze niezbadanych. Właśnie o tym dyskutowali eksperci podczas istotnego i aktualnego panelu na Welconomy Forum in Toruń, zatytułowanego „Trendy w rozwiązaniach cyfrowych. Sztuczna inteligencja a cyberbezpieczeństwo”.

- Skąd brać dane, jak je chronić, bo przecież mogą być niebezpieczne, gdy dostaną się w niepowołane ręce? - o to m.in. pytała panelistów Aleksandra Jakimowicz, moderatorka i wykładowczyni Inżynierii Zarządzania w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.

Czekamy na dyrektywę NIS2, która reguluje 18 obszarów życia gospodarczego

- Nie da się zapewnić 100-procentowego cyberbezpieczeństwa, można tylko ograniczyć ryzyko z nim związane – mówił Krzysztof Dyki, prezes firmy ComCERT S.A., która specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa w budowanu systemów infrastruktury odpornych na tego typu ataki. - Każda firma, czy to produkująca technologie, czy sprzedająca takie usługi, która mówi klientowi, że gwarantuje mu 100-procentowe bezpieczeństwo, kłamie! Bo cyberbezpieczeństwo to nie jest 100-procentowe bezpieczeństwo. Jest w tym jeszcze coś ciekawego. Gdy spojrzymy na wszystkie licencje, umowy, regulaminy dostarczane do produktów cyberbezpieczeństwa najlepszych i najdroższych firm na świecie, to jaki procent odpowiedzialności i skuteczności one gwarantują? Jest równy zeru! Musimy pamiętać, że cyberbezpieczeństwo to świadomość zagrożeń i zdolność zarządzania nimi, a nie ich brak.

Małgorzata Stanowska, Senior Public Policy Manager w Huawei Polska z kolei wyczerpująco i ciekawie opowiadała o trendach w wykorzystaniu sztucznej inteligencji do budowania silnych relacji i systemów, które wspierają rożnego rodzaju procesy.

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę z istotnej roli technologii w rozwoju cywilizacyjnym - to jest bezsprzeczne. Nic jednak nie istnieje ani działa w izolacji. Z perspektywy mojej oraz firmy Huawei, kluczowe jest współdziałanie całego ekosystemu, obejmującego państwo, biznes i społeczeństwo. Przecież to społeczeństwo wybiera osoby, które tworzą regulacje. W historii ludzkości trendy technologiczne wyprzedzały regulacje. Zwykle technologia pędzi naprzód, a regulacje starają się za nią nadążyć - czasami z sukcesem, czasami nie.– powiedziała Małgorzata Stanowska.

- Cyberbezpieczeństwo, to jeden z kluczowych trendów w obszarze sztucznej inteligencji. Do innych ważnych trendów zaliczyć można transformację cyfrową, pracę zdalną - niezwykle istotną w kontekście niedawnej pandemii - czy takie koncepcje, jak Internet rzeczy (IoT) oraz współpraca cyfrowa. Wszystko to wymaga jakiejś formy regulacji. Obecnie, z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa sieci, bardzo ważne jest wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy NIS2, dotyczącej sieci i systemów informatycznych. Jest to kolejna dyrektywa po tej, którą wprowadzono kilka lat temu do porządku prawnego krajów członkowskich. Dyrektywa NIS2 reguluje 18 obszarów życia gospodarczego i powinna znaleźć się w polskim porządku prawnym do 17 października 2024 roku. Obecnie oczekujemy na rozpoczęcie konsultacji publicznych w tym zakresie przez Ministerstwo Cyfryzacji i bardzo chętnie weźmiemy w nich udział. W tym kontekście wzywamy rząd do zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron, w tym biznesu, we wspomniane dyskusje – podkreśliła Małgorzata Stanowska.

Sztuczna inteligencja ułatwia życie pacjentom i lekarzom

Jakub Chwiećko, pediatra, ekspert ds. innowacji, tłumacz świata Medycyny, Technologii i Biznesu, wskazywał na najnowsze osiągnięcia medyczne oparte na sztucznej inteligencji:

- Medycyna już wykorzystuje pewne technologie, takie jak obrazowanie medyczne, które jest powszechnie usprawniane przez sztuczną inteligencję w celu ułatwienia pracy lekarzom. Ponad 70 procent algorytmów opiera się na diagnostyce obrazowej. Jednak raport Centrum Zdrowia pokazuje, że adopcja sztucznej inteligencji w naszej medycynie wynosi zaledwie 3-4 proc. Jesteśmy na początku drogi do wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie. W ostatnim czasie zadeklarowano 1,2 mld zł na cyfryzację i cyberbezpieczeństwo w placówkach medycznych. Mam nadzieję, to przyczyni się do rozwoju sektora medycznego. Sztuczna inteligencja ma potencjał, aby usprawnić cały proces diagnostyczny i terapeutyczny pacjenta.

Dr Anna Gawrońska z Zakładu Innowacji w Ochronie Zdrowia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie opowiedziała o tym, jak rozwiązania cyfrowe mogą pomóc w pracy szpitali: - Jest wiele przykładów na to, jak sztuczna inteligencja może przyczynić się do skrócenia czasu reakcji na potrzeby pacjenta i zwiększyć komfort pracy personelu medycznego. Kiedy technologia ta jest prawidłowo wdrożona, obniża koszty usług medycznych, skraca czas określonych procedur, a także poprawia komfort i bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu.

Michał Nosowski, radca prawny, ekspert w zakresie cyberbezpieczeństwa, RODO i praw autorskich, zwrócił uwagę, że ludzie nie są pewni, jak sztuczna inteligencja wpłynie na ich pracę i czy nie stracą jej przez tę technologię: - W systemie ochrony zdrowia pacjenci mogą obawiać się, czy algorytmy sztucznej inteligencji zapewnią im tak samo dobry dostęp do specjalistycznego leczenia i opieki, jaki oferuje człowiek. Na szczeblu regulacyjnym odpowiedzią na te obawy jest globalny trend tworzenia prawa, które precyzyjnie określi, jak można, a jak nie można korzystać ze sztucznej inteligencji, zawsze z naciskiem na to, aby w centrum tych działań był człowiek.

Nikt na świecie nie jest w stanie zagwarantować cyberbezpieczeństwa na 100 procent

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl