5/20
W 2006 roku pochodzący z Melbourne Benjamin Stanford ruszył...
fot. Materiały prasowe

Dub FX

W 2006 roku pochodzący z Melbourne Benjamin Stanford ruszył do Europy z prostym planem: podróżować, mieszkać w furgonetce i występować na ulicy. Chwilę później, jako Dub FX miał na koncie setki tysięcy sprzedanych płyt, występy na festiwalach na całym świecie, ponad 150 mln wyświetleń w serwisie Youtube oraz 600 tys. fanów na Facebook’u. A wszystko to osiągnął zupełnie samodzielnie.

– Moim planem nie była wielka kariera, chciałem podróżować i szukać inspiracji – mówi Stanford.

Po niezliczonej ilości ulicznych występów na całym świecie, podczas których ludzie kręcili jego występy przy pomocy smartfonów, a te zamieszczane w social mediach, szybko zostawały tzw. varialami, nadszedł sukces. Każde zamieszczone video świetnie pokazywało jego umiejętności loopowania na żywo, dając publiczności możliwość zrozumienia na czym polega eklektyzm „one man show”. – Lubię miksować wszystkie rodzaje muzyki: jazz, reggae, hip-hop, sambę, drum n bass, dubstep. Wczuwam się w chwilę, na tym polega piękno moich występów – dodaje. Wyobraź sobie, że idziesz do pracy i słyszysz coś, co brzmi jak świetnie nagłośniony utwór grany prosto z płyty. Okazuje się, że za te dźwięki odpowiedzialny jest jeden człowiek – jego głos, pedał do efektów i looper.

W swoich tekstach Dub FX stawia na szczery, pozytywny, pełen wsparcia przekaz – dokładnie to czego potrzebuje muzyka uliczna. – Już dawno temu zdecydowałem, że chcę być zapamiętany jako ktoś, kto wniesie jakąś wartość do świata i mogę to zrobić poprzez inspirowanie ludzi świadomym przekazem, nieważne jak niepopularny mógłby być.
W 2016 roku Dub FX wydał niezależnie (w swoim labelu CONVOY i we współpracy z niemiecką wytwórnią Membran) swój trzeci album “Thinking Clear”. Krążek nagrany został w należącym do niego Treetop Studios i jest innowacyjną mieszanką stylów, holistycznym doświadczeniem, które inspiruje elektronicznymi i akustycznymi elementami. W lipcu 2017, w singlu “Listening” Brandon wrócił do swoich korzeni. Surowy klimat dub i reggae zaczerpnął od tych, którzy kształtowali go jako muzyka.

6/20
Dynamite MC to bez wątpienia jeden z najlepszych i...
fot. Materiały prasowe

Dynamite MC

Dynamite MC to bez wątpienia jeden z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych MC na scenie muzyki elektronicznej. Jego głos jest dobrze znany słuchaczom brytyjskich programów radiowych, których jest częstym gospodarzem.

Największy rozgłos zyskał dzięki kolaboracjom w świecie muzyki jungle i drum and bass, ma na koncie także wydawnictwa hip-hopowe. Zaczynał w angielskiej pirackiej stacji Crush FM już na początku lat 90-tych, jednak jego kariera nabrała rozpędu kilka lat później, kiedy jego ścieżki skrzyżowały się z Roni Size’m. Zaczął współpracę z kolektywem Full Cycle Crew, a później z występującym na żywo zespołem Reprazent, który za swój debiutancki album otrzymał nagrodę Mercury Music Prize w 1997 roku. Współpracował z artystami takimi jak High Contrast, Netsky, Caspa, Andy C, Camo & Krooked czy DJ Zinc.

7/20
Gooral to producent, generator dźwięków i prekursor łączenia...
fot. Materiały prasowe

Gooral

Gooral to producent, generator dźwięków i prekursor łączenia electro, dubstep i dnb z góralszczyzną. Wielkim wpływem na twórczość Goorala było miejsce, z którego pochodzi – Bielsko-Biała. To miasto otoczone górami, dla jednych furtka na góry, dla drugich furtka na zgiełk. Gooral ma bliżej do miasta, ale w górach spędził pół życia, trenując i ucząc ludzi jazdy na nartach.
Popularność zaczął zdobywać po założeniu Psio Crew, za które dostał m.in najlepszy debiut od Piotra Metza i Machiny, grając na Sziget, Colours of Ostrava, czy w Porgy and Bess.

Potem zrobił Etno Elektro. Jego muzyką reklamował się Heineken Opener i Coke Festival, na których to festiwalach grał równocześnie z Prince’m i Kanye Westem zapełniając koncerty kilkutysięcznym tłumem.

8/20
Grubson czyli Tomasz Iwanca – sam zaczął tworzyć już na...
fot. Materiały prasowe

Grubson

Grubson czyli Tomasz Iwanca – sam zaczął tworzyć już na przełomie lat 1997-1998 – w grupach Po 3-na różnica i Wolność słowa. W latach 2003-2004 wydał pierwszy solowy nielegal “N.O.C.” (Nowiny Osiedle Chrabowa). Płyta prezentuje eklektyczne oblicze GrubSona – można było usłyszeć na niej rap, ruffneck czy dancehall – produkcją muzyki także zajął się on sam. Wkrótce poznaje ekipę Bezkres – której staje się członkiem – tworząc Wspólny Mianownik Soundsystem z którym to coraz bardziej zagłębiał się w rytmy reggae i dancehall. W 2005 roku poznaje Metrowego – który także staje się członkiem WMS – i zaczyna pracę nad kolejnym solowym krążkiem. Niedługo później poznaje DJ Feel-x’a i zaczyna tworzyć w jego wytwórni Siła-Z-Pokoju.

W 2007 roku dzięki wygranemu konkursowi, GrubSon nagrywa kawałek na III część producenckiej płyty Magiery i L.A – “Kodex”. Utwór z “Siła z pokoju”, który nagrał z Juniorem Stressem – wraz z kawałkiem Fokusa i Gurala – stał się singlem promującym wyżej wspomnianą produkcję. W 2008 roku wytwórnia Feel-x’a wydaje mixtape – “Siła-Z-Pokoju MixTape Vol.1” – oczywiście z udziałem GrubSona. W rok później artysta zmienia “stajnię” tym razem na MaxFloRec, z którą podpisuje kontrakt na swą debiutancką legalną płytę. We wrześniu 2009r światło dzienne ujrzał debiutancki album “O.R.S.”. Dzięki singlom “Nowa fala” oraz “Na szczycie” muzyk błyskawicznie wspinał się po szczeblach kariery. Jej eskalacja przypada na rok 2011, kiedy to w styczniu ukazuje się dwupłytowy album “Coś więcej niż muzyka”.

Po dwóch świetnie przyjętych albumach rybnicki wokalista nie osiadł na laurach i przygotował nową płytę, która jest efektem ścisłej współpracy ze swoim DJ-em – BRK. Owocem tej kolaboracji stał się wydany w maju 2012 roku album “Gruby Brzuch”. Niedługo po wydaniu albumu skład koncertowy tworzony przez: GrubSona, DJ’a BRK oraz Jotoskleję uzupełnia Jarecki.

W maju 2013 r. wykonawca zaczyna koncertować z zespołem na żywo. Nowa formuła koncertowa przyjęła się świetnie. Na ten moment kolektyw koncertowy tworzą: GrubSon, DJ BRK (wokal, gramofony), Jarecki (wokal) oraz zespół SANEPID: Robert Cichy (gitara elektryczna, gitara akustyczna), Grzegorz Posłuszny (gitara basowa), Łukasz Bzowski (instrumenty klawiszowe), Michał Maliński (perkusja).

4 marca 2015r. to dzień premiery kolejnego solowego albumu GrubSona, który nosi tytuł „Holizm”. Na płycie artysta łączy gatunki jak soul, funk, muzykę elektroniczną czy alternatywną, znacznie wychodząc tym samym poza ramy muzyki hip-hopowej.

Pozostało jeszcze 12 zdjęć.

Polecamy

"Tarcza Wschód". Jakie są główne założenia projektu za 10 mld zł?

"Tarcza Wschód". Jakie są główne założenia projektu za 10 mld zł?

Tak kiedyś wyglądała Beata Kozidrak. Zobacz, jak zmieniała się wokalistka ZDJĘCIA

Tak kiedyś wyglądała Beata Kozidrak. Zobacz, jak zmieniała się wokalistka ZDJĘCIA

W Katowicach PiS zbierał podpisy pod obywatelskim projektem ustawy „Stop podwyżkom”

W Katowicach PiS zbierał podpisy pod obywatelskim projektem ustawy „Stop podwyżkom”

Zobacz również

Burza, wichura, grad i deszcz we Wrocławiu. Ostrzeżenia dla miasta i regionu!

AKTUALIZACJA
Burza, wichura, grad i deszcz we Wrocławiu. Ostrzeżenia dla miasta i regionu!

W Katowicach PiS zbierał podpisy pod obywatelskim projektem ustawy „Stop podwyżkom”

W Katowicach PiS zbierał podpisy pod obywatelskim projektem ustawy „Stop podwyżkom”